Bez Heureky

Iniciativa e-shopu Alza.cz, který vyzval ostatní e-shopy k ukončení inzerce ve vyhledávači zboží Heureka, obsadila v květnu 2016 hlavní stránky zpravodajských webů. Doplněna byla o web bezheureky.cz. Ten sice nebyl, v době vzniku tohoto textu, výslovně podepsán a doména byla registrována na osobu: Pavel Steinwicht, Hlavní 2725/153, 141 00, Praha 4, CZ, což by mohl být advokát, nicméně z textu stránky je kontext jednání Alzy zřejmý.

Jako příčinu vzniku iniciativy "Bez Heureky" uvádí Alza.cz ztrátu v důvěru nestrannosti Heureky. Vychází přitom z prodeje Heureky, kdy nadnárodní společnost Naspers prodala Heureku skupině investorů kolem Jakuba Haverlanta (skupina Rockaway), Daniela Křetínského, Patrika Tkáče či Petra Kellnera. Tito investoři vlastní také podíly v některých internetových obchodech, např. Mall.cz, CZC.cz, Vivantis aj. Nutno však podotknout, že Heureka od začátku prodeje deklarovala zachování nestrannosti s tím, že půjde o samostatnou právnickou osobu bez napojení na jiné společnosti. Prodej důkladně zkoumal a nakonec schválil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. S e-shopem Mall.cz byla Heureka vlastnicky propojena již dříve.

Podobnou událost hodnotíme jako bezprecedentní, a tak bude zajímavé sledovat, zda Heureka zvládne krizovou komunikaci, zda se významní inzerenti k iniciativě Bez Heureky skutečně přidají (činem, nikoliv slovy), případně jak pomůže potenciální odchod silnějších inzerentů jejich konkurentům, kteří v inzerci na Heurece vytrvají.

Heureka splnila podmínky ÚOHS

O změně majitele Heureky se toho napsalo, na můj vkus, až příliš mnoho. Tedy hodně se psalo o pocitech a málo se stavělo na skutečných faktech. To mne zajímalo málo, protože jsem se bavil prací na nových funkcích pro vás. Nyní se ale situace změnila - Heureka totiž zareagovala na podmínky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže které jí, v souvislosti se změnou vlastníka, uložil a nasadila řadu novinek. Ty jsou důležité a je jich tolik, že namísto jediného článku budeme potřebovat rovnou celý seriál k jejich analýze. Začneme jej od shrnutí situace.

15.07.2016
Heureka & Rockaway story

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dospěl při posuzování konsolidace Heureky a Rockaway k závěrečnému stanovisku.

20.05.2016