S Mergadem do zahraničí: Rakousko (část 2.)

V prvním díle informací pro vstup na rakouský online trh jsme si popsali základy pro vaše obchodování. Dnes si ukážeme, jaké platby v Rakousku nejvíce fungují a jakou dopravu zde využívat. Na závěr pro vás opět máme několik tipů na to, jak upoutat co nejvíc rakouských zákazníků.

V prvním díle informací pro vstup na rakouský online trh jsme si popsali základy pro vaše obchodování. Dnes si ukážeme, jaké platby v Rakousku nejvíce fungují a jakou dopravu zde využívat. Na závěr pro vás opět máme několik tipů na to, jak upoutat co nejvíc rakouských zákazníků.

Dopravci a druhy plateb

Doprava

Rakousko se pyšní velmi kvalitní infrastrukturou ve městech i na venkově. Tento fakt a preciznost logistiky místních zásilkových služeb z něj podle klasifikace Světové banky dělají 7. stát s nejlepší dopravou zboží.

Při dopravě zásilek Rakušané věří rakouské poště a soukromým dopravcům (DHL, DPD, Hermes, atd.)

Platební metody

Při placení zboží online Rakušané očekávají, že transakce proběhnou bezpečně, levně a bezproblémově. Výsledkem je, že e‑shopy poskytují různé platební metody, v průměru 3 – 4 různé možnosti. Podle článku export.gov se důraz Rakušanů na platbu v hotovosti při dodání zboží snížil za poslední desetiletí ze 14% na 3%. Při nakupování online 81% zákazníků používá platbu fakturou. 58% z nich využívá platbu kreditní kartou a 41% PayPal. Následují inkaso, dobírka a okamžité převody.

Nejprodávanější zboží

V minulých letech Rakušané nejčastěji nakupovali módu (podle webu eshopworld.com 1,2 miliardy dolarů za loňský rok) a elektroniku (1,1 miliardy dolarů). Podle průzkumu Ecommerce Foundation a webu Statista byly v roce 2016 nejpopulárnější tyto produktové skupiny:

 • Oblečení
 • Obuv
 • Informační technologie
 • Média
 • Telekomunikace
 • Dům a zahrada
 • Domácí elektronika
 • Zdraví a krása
 • Spotřební elektronika
 • Hračky
 • Ostatní

Mergado tipy

Pochopte odlišnosti Rakouska

Jistě. Při expanzi do všech zemí je třeba chápat místní specifika. Z úhlu online obchodování bývají podmínky v Rakousku považovány za velmi podobné těm německým. Například trendy v Německu ovlivňují ty rakouské. Rakušané, stejně jako Němci, očekávají možnost bezplatného kontaktu podpory na rakouském telefonním čísle.

Některá úskalí jsou však jiná a je třeba je znát. V Rakousku je pro obchodníky nezákonné účtovat poplatky za platby. Délka zákonné lhůty pro vrácení zboží bez udání důvodu je 7 dní – v sousedním Německu je to však 14 dní, právě to je jeden z velkých důvodů, proč Rakušané nakupují na německých e‑shopech. Dejte svým zákazníkům možnost vrátit zboží do 14 dní a zvyšte tím šanci na získání více klientů.

Den eCommerce

Den eCommerce je nejdůležitější online marketingová událost v Rakousku. Každý rok ji pořádá organizace Handelsverband. Od loňska se tato událost děje se dnem Nákupy Google. Je to tedy vhodné místo pro získání aktuálních informací a nových kontaktů.

Rakouská doména

Tento tip bude užitečný zejména těm, kdo chtějí prodávat (nebo už prodávají) na německém i rakouském trhu zároveň. Provozovat e‑shop na německé (.de) i rakouské (.at) doméně je poměrně nákladné. Na začátku proto internetový obchod postačí vybudovat na německé doméně. Protože jsou Rakušané zvyklí často nakupovat na německých e‑shopech, najdou si zde vaše zboží snadno.

Rakousko je vyspělá a ekonomicky silná země. Pokud si Rakušané získají dobrý vztah k vaší značce, nebude jim vadit připlatit si za kvalitu. Jestli už máte zkušenosti z online prodeje – zejména z Německa – přeneste do Rakouska ty nejlepší z vašich zavedených postupů. Získáte mnoho loajálních zákazníků na vysoké ekonomické úrovni.

Lukáš Horák

Lukáš se v Mergadu stará o většinu komunikace v češtině. Prostřednictvím blogu, e‑mailu a sociálních sítí pravidelně zásobuje čtenáře aktualitami z e‑commerce a novinkami a tipy z Mergada. Pokud zrovna není copywriterem, užívá si prosté věci jako badminton, výlety mezi utajené skvosty osmdesátkové hudby a plody moře podávané s červeným vínem.