S Mergadem do zahraničí: Rakousko (část 2.)

Článek zveřejněn 30.10.2018

V prvním díle informací pro vstup na rakouský online trh jsme si popsali základy pro vaše obchodování. Dnes si ukážeme, jaké platby v Rakousku nejvíce fungují a jakou dopravu zde využívat. Na závěr pro vás opět máme několik tipů na to, jak upoutat co nejvíc rakouských zákazníků.

Dopravci a druhy plateb

Doprava

Rakousko se pyšní velmi kvalitní infrastrukturou ve městech i na venkově. Tento fakt a preciznost logistiky místních zásilkových služeb z něj podle klasifikace Světové banky dělají 7. stát s nejlepší dopravou zboží.

Při dopravě zásilek Rakušané věří rakouské poště a soukromým dopravcům (DHL, DPD, Hermes, atd.)

Platební metody

Při placení zboží online Rakušané očekávají, že transakce proběhnou bezpečně, levně a bezproblémově. Výsledkem je, že e-shopy poskytují různé platební metody, v průměru 3-4 různé možnosti. Podle článku export.gov se důraz Rakušanů na platbu v hotovosti při dodání zboží snížil za poslední desetiletí ze 14% na 3%. Při nakupování online 81% zákazníků používá platbu fakturou. 58% z nich využívá platbu kreditní kartou a 41% PayPal. Následují inkaso, dobírka a okamžité převody.

Nejoblíbenější platební metody v Rakousku. Zdroj: www.eshopworld.com/blog-articles/austria-ecommerce/

Nejprodávanější zboží

V minulých letech Rakušané nejčastěji nakupovali módu (podle webu eshopworld.com 1,2 miliardy dolarů za loňský rok) a elektroniku (1,1 miliardy dolarů). Podle průzkumu Ecommerce Foundation a webu Statista byly v roce 2016 nejpopulárnější tyto produktové skupiny:

 • Oblečení
 • Obuv
 • Informační technologie
 • Média
 • Telekomunikace
 • Dům a zahrada
 • Domácí elektronika
 • Zdraví a krása
 • Spotřební elektronika
 • Hračky
 • Ostatní
Nejprodávanější zboží v Rakousku v roce 2016. Zdroj: Ecommerce Foundation and Statista 2016

Mergado tipy

Pochopte odlišnosti Rakouska

Jistě. Při expanzi do všech zemí je třeba chápat místní specifika. Z úhlu online obchodování bývají podmínky v Rakousku považovány za velmi podobné těm německým. Například trendy v Německu ovlivňují ty rakouské. Rakušané, stejně jako Němci, očekávají možnost bezplatného kontaktu podpory na rakouském telefonním čísle.

Některá úskalí jsou však jiná a je třeba je znát. V Rakousku je pro obchodníky nezákonné účtovat poplatky za platby. Délka zákonné lhůty pro vrácení zboží bez udání důvodu je 7 dní – v sousedním Německu je to však 14 dní, právě to je jeden z velkých důvodů, proč Rakušané nakupují na německých e-shopech. Dejte svým zákazníkům možnost vrátit zboží do 14 dní a zvyšte tím šanci na získání více klientů.

Den eCommerce

Den eCommerce je nejdůležitější online marketingová událost v Rakousku. Každý rok ji pořádá organizace Handelsverband. Od loňska se tato událost děje se dnem Nákupy Google. Je to tedy vhodné místo pro získání aktuálních informací a nových kontaktů.

Rakouská doména

Tento tip bude užitečný zejména těm, kdo chtějí prodávat (nebo už prodávají) na německém i rakouském trhu zároveň. Provozovat e-shop na německé (.de) i rakouské (.at) doméně je poměrně nákladné. Na začátku proto internetový obchod postačí vybudovat na německé doméně. Protože jsou Rakušané zvyklí často nakupovat na německých e-shopech, najdou si zde vaše zboží snadno.

 

Rakousko je vyspělá a ekonomicky silná země. Pokud si Rakušané získají dobrý vztah k vaší značce, nebude jim vadit připlatit si za kvalitu. Jestli už máte zkušenosti z online prodeje – zejména z Německa – přeneste do Rakouska ty nejlepší z vašich zavedených postupů. Získáte mnoho loajálních zákazníků na vysoké ekonomické úrovni.

Přidat komentář