Pricing Monitor vs. Pricing Rank aneb dvě různé appky s podobným jménem

Kateřina Šmajzrová
7. 2. 2017
4 minuty čtení
Pricing Monitor vs Pricing Rank
Asi už jste na ně v Mergado Store narazili. Na aplikace, které pracují s cenou vašeho zboží – Pricing Monitor a Pricing Rank. Podle podobného názvu bychom mohli usuzovat na příbuzenství, v tomhle případě jde ale o bratrance přes několik kolen nebo možná dědečka a prapravnuka. 

Pricing Monitor

Pricing Monitor byl jednou z prvních aplikací Mergada, která uměla využívat jeho data k pokročilejším věcem. Dokáže totiž monitorovat cenu vašeho zboží v porovnání s konkurencí i s ohledem na vaše náklady. Na základě informací z vašeho feedu a Sortiment reportu Heureky vám zobrazí produkty, které: 

 • mají cenu podstatně vyšší než konkurence
 • mají zbytečně nízkou cenou
 • mají potenciál být více vidět
 • mají příliš nízkou marži
 • prodávají se se zápornou marží

 

 Výběry takových produktů pak můžete buď spravovat přímo v Mergadu nebo je exportovat do CSV souboru a upravit v e‑shopu.  Pokud do Mergada napojíte i nákladové XML (více o něm tady), můžete na grafu sledovat vývoj marží u vašich produktů.  

Pricing Rank

Druhá cenová aplikace se „narodila“ o nějaký ten pátek později. A od začátku měla větší ambice než její praděd. Chtěla výstupy nejen zobrazovat, ale umožnit uživatelům nastavit si „budíky“ pro jednotlivé skupiny produktů a skrze cenu ovlivňovat jejich pozici v produktové kartě na Heurece. Což je zásadní rozdíl oproti Pricing Monitoru, který monitoruje pouze cenu, nikoliv pozici mezi ostatními nabídkami.   Pricing Rank tak funguje na základě nastavení cenových politik pro jednotlivé výběry produktů (nebo pro všechny dohromady) – např. umístění do 5. místa apod. Je však důležité si uvědomit, že se jedná o pozice pod biddovanými nabídkami (5. pozice je tak poslední viditelná bez nutnosti kliknout na tlačítko Další nabídky). Každý den potom na základě dat ze Sortiment reportu a vašeho nastavení vyhodnocuje, jakým směrem by se měla vaše cena posunout, aby dostála zadané politice. Máte tak neustále aktuální přehled o tom, jak si vaše zboží stojí mezi ostatními.  Podrobnější popis aplikace a jejího nastavení najdete ve videonávodu

Rychlé srovnání

  Pricing Monitor Pricing Rank
Odkud bere data Sortiment report Sortiment report
Ověřeno zákazníky Ano Ano
Zobrazení postavení vůči konkurenci Ano Ne
Možnost změny cenové politiky přímo Ne Ano
Export do CSV Ano Ano
Zohlednění umístění v produktové kartě Ne Ano
Doporučení pro další postup Ano Ano

 Ale to jsou pořád obecné řeči. Pojďme se podívat, ve kterých konkrétních případech se může hodit zapnutí jedné z aplikací. 

Příklady využití obou aplikací

Pricing Monitor

 • prodávám zboží v odvětví s velkou konkurencí, kde i korunové nebo desetikorunové změny ceny mohou výrazně změnit moje postavení v produktové kartě
 • prodávám zboží s marží na hranici rozumného výdělku a chci vědět, ve kterých případech jsem už tuto hranici překročil
 • trvale držím ceny nízko, chci vědět, u kterého zboží si můžu dovolit zdražit bez ztráty pozice a o kolik

Konkrétní příklad

Svůj e‑shop provozuji už půl roku, zatím jsem neměl moc času se zabývat cenami a nastavil jsem je  skrze pevnou marži na různé skupiny produktů. Teď ale hledám cesty, jak zvýšit tržby svého e‑shopu a jednu z nich vidím právě i ve větší různosti cen. Pricing Monitor mi pomůže zjistit, jaké jsou moje ceny v porovnání s konkurencí bez nutnosti složité práce se Sortiment reportem a Excelem. Podle toho zkusím upravit hlavně ceny produktů, které mají zbytečně nízkou cenu nebo naopak podstatně vyšší.  

Pricing Rank

 • provozuji politiku nízkých cen a nechci investovat do biddingu, proto potřebuji, aby moje cena byla nejhůře pátá a produkty byly vidět
 • mám ve svém sortimentu zboží, u kterého zastávám jinou cenovou politiku než u zbytku zboží (například na něm  mám výrazně vyšší nebo naopak nižší marži, TOP produkty)
 • buduji brand a chci mít své produkty vidět vždy na prvních místech, nehledě na cenu

Konkrétní příklad

Mám e‑shop s celkem mainstreamovým zbožím, které se hodně prodává. V odvětví je velká konkurence a ceny se často mění. Zakládám si na minimálních maržích, ale nemám čas neustále sledovat změny ceny. Bidding je pro mě příliš drahý. V Pricing Ranku si tudíž nastavím cenové politiky pro jednotlivé okruhy zboží (to dlouhodobě nejprodávanější chci držet úplně nahoře) a očekávám, že mě aplikace upozorní, když se něco změní a já cenu nebo politiku podle toho upravím.  

Která aplikace je tedy lepší?

Už asi tušíte, že se to odvíjí od potřeb vašeho e‑shopu a účelu, za jakým appku zapnete. Pokud sledujete hlavně ceny a nemůžete vystát, bude-li konkurence levnější, potom oceníte Pricing Monitor. Pokud vám jde spíš o prestiž a chcete být na Heurece vidět na předních místech (z nebiddovaných pozic), potom pro vás bude přínosem spíš Pricing Rank. A nebo víte co? Vyzkoušejte si obě aplikace na 10 dnů zdarma, aktivovat je můžete v obchodu s aplikacemi Mergado Store. 

Kateřina Šmajzrová

Katka se panu Mergadovi stará o české texty, hlídá aby jim bylo rozumět a aby vás bavily. Taky točí videa a webináře pro ty, kdo jsou spíš na obrázky než na texty. Mimo to ráda chodí po horách a čte.