Rozhovor: O Mergado Marketing Packu pro PrestaShop s Luďkem Volejníkem

Natália Saganová
13. 6. 2017
3 minuty čtení
Rozhovor: O Mergado Marketing Packu pro PrestaShop s Luďkem Volejníkem

Mergado se snaží přiblížit svým zákazníkům a nabídnout jim co nejlepší servis. Jednou z takových služeb je i modul Mergado Marketing Pack pro PrestaShop. O tom, co je to a co dokáže jsme si povídali s Luďkem Volejníkem, který zastřešuje vývoj modulu a testuje jeho nové verze.

Můžeš PrestaShop jako platformu představit?

Je to celosvětově rozšířené řešení pro e‑shopy, které je distribuované jako open source. Použití je zdarma, neplatí se za něj měsíční ani licenční poplatek. Potřebujete ale mít web hosting, na kterém PrestaShop běží, a za ten se platí. Je to tisícovkami provozovatelů prověřený e‑shop v mnoha zemích světa. Řešení pro e‑shopy, postavené na PrestaShopu, má několik výhod. Hlavní je, že se tam dají nainstalovat rozšiřující moduly, které přidávají některé další funkce, které PrestaShop v základu nemá. Námi vyvíjený modul Mergado Marketing Pack je právě jedním z těchto rozšíření.

Co je cílem Mergado Marketing Packu?

Chceme ulehčit přenášení dat z e‑shopu do Mergada lidem, kteří mají PrestaShop a zároveň chtějí používat Mergado. Modul je úplně samostatný a řekl bych, že je to skoro něco jako aplikace rozšiřující Mergado. Není to nic, co by nahrazovalo funkce Mergada. Našim záměrem není implementovat do modulu takové funkce, které zvládá Mergado, protože by to bylo zbytečné. MMP funkce Mergada spíše doplňuje. Naším cílem je vytvořit ideální kombinaci pro řízení inzerce na zbožových srovnávačích v podstatě po celém světě. Modul vyvíjíme na vlastní náklady a je úplně zadarmo. Každý si ho může vyzoušet bez toho, aby nám něco platil.

Co je hlavní úlohou modulu?

Modul vznikl v první verzí proto, aby exportoval data o zboží z PrestaShopu ve formátu Mergadova nákladového XML. Díky tomu bylo možné dostat snadno data do Mergada, bez potřeby programátorů, kteří by v PrestaShopu exporty vytvářeli. Teď už v něm máme různé funkce pro analytiku, jako je třeba měření konverzí, nebo věci, které se týkají zbožových srovnávačů. Vzhledem k tomu, že Mergado řeší hlavně inzerci na zbožových srovnávačích, je tam například implementovaná funkce Ověřeno zákazníky od Heureky a řada další marketingových nástrojů. 

Jaké funkce teď má Mergado Marketing Pack? Co je jeho plus?

Plusem jsou právě všechny marketingové nástroje. Modul je vhodný i pro slovenské zákazníky, protože má funkce, které využijí například pro Pricemania.sk nebo Najnakup.sk, či slovenskou Heureku, kde je možné generovat Sortiment report (což je specifický datový soubor, který obsahuje identifikátory produktů — například to, zda je položka skladem).

Modul tedy podporuje různé jazykové verze?

Protože je PrestaShop celosvětově rozšířená platforma, má velmi propracovanou podporu jazykových verzí a měn. My jsme náš modul vyvinuli tak, aby tyto věci reflektoval. Modul úplně bez problémů zvládá situace, kdy e‑shop podporuje víc jazykových verzí. Což znamená, že je tam lokalizace a víc měn. Provozovatel e‑shopu, který si bude exportovat data s pomocí našeho modulu, si v jeho nastavení zvolí, že chce například exportovat produkty ve slovenštině s měnou Euro a zároveň například v češtině s měnou česká koruna. Takto získá dva datové soubory, které může napojit do Mergada. 

Jak testujete nové verze modulu?

Všechno zkoušíme na reálných e‑shopech, abychom zákazníkům dávali k dispozici už otestovaný modul. Snažíme se, aby každý měsíc nebo dva vyšla verze doplněná o nové funkce. Postupně modul vyvíjíme. Modul má v sobě implementovanou funkci pro zjišťování novějších verzí a provozovatelé e‑shopů, kteří budou mít model nainstalovaný, se tak nemusí o aktualizace starat. V PrestaShopu se jim automaticky objeví upozornění, jakmile bude dostupná další verze, a jedním kliknutím si ji nainstalují. Časem plánujeme vytvořit modul i pro jiné často používané platformy pro e‑shopy.

Je ovládání modulu náročné?

Myslím, že je velmi intuitivní a není potřeba žádná speciální zručnost nebo znalost programování. Modul se ovládá stejně jako všechny věci v administraci PrestaShopu. To znamená, že kliknutím si člověk modul nainstaluje. Ten už je svým způsobem přednastavený. Můžete si tam vložit vhodnou kombinaci například jazykových lokalizací a měny pro export dat. V modulu si můžete přímo vyzkoušet, jak se generuje feed.

Díky za tipy, Luďo!

Chcete si modul sami vyzkoušet? Stáhněte si ho. Úplně zdarma. 

Natália Saganová

Natálka v Mergadu začínala jako copywriterka, a proto na blogu narazíte i na její články. Teď ji nejčastěji uvidíte před hledáčkem kamery nebo jako hlavní organizátorku každoročního MergadoFestu. Šéfka copy týmu nepohrdne dobrým jídlem a ráda cestuje, nejlépe obojí dohromady. Je milovnice jógy, dobré knihy a tance.