Novinka CSV import přináší ulehčení práce v Mergadu

Článek zveřejněn 27.08.2019

V první části našeho aktuálního releasu jsme vám představili vylepšení a opravy, které vám zjednodušší práci s Mergadem. Jednou z novinek je i nový typ pravidla Import datového souboru, který si dnes podrobně ukážeme.

Horká vychytávka

Náš tým v letním období nezahálel a přináší nový typ pravidla - Import datového souboru. Díky němu můžete pomocí CSV souboru importovat úpravy k již existujícím položkám. Aby byl soubror CSV nahrán, musí splnit tyto podmínky:

  • Kódování UTF-8.
  • Oddělovač polí musí být čárka, tedy znak , . Hodnoty obsahující doslovnou čárku musí být odděleny uvozovkami ".
  • Soubor může obsahovat neomezený počet řádků či sloupců, ale maximální velikost nahraného souboru je 25 MB.

Sloupcová struktura souboru

První sloupec je tzv. párovací. Počáteční řádek prvního sloupce (ekvivalent buňky A1 v aplikaci Excel či Libre / OpenOffice Calc) definuje párovací element/pole (může být buď libovolný existující element v aktuálním exportu, nebo speciální pole: xid, představující interní ID položky v Mergadu - viz níže). Další řádky definují hodnoty, podle kterých se bude párovat (záleží také na vybraném párovacím režimu).

Druhý sloupec a všechny ostatní definují názvy existujících elementů, kterými se bude jádro měnit podle toho, co obsahují další řádky v CSV souboru. Pokud některý ze sloupců zahrnuje neexistující element, tak se takový druh sloupce ignoruje a neexistující elementy se automaticky nevytvoří. Pokud některý řádek CSV souboru pro element definuje prázdnou hodnotu, takové pole se ignoruje a hodnota elementu zůstane nezměněna. V praxi tak prázdná hodnota CSV pole Mergadu říká, že hodnotu daného elementu při daném produktu měnit nechcete.

Párovací režimy

1.párování podle přesné shody.

Na produkt se aplikují změny z toho řádku CSV souboru, jehož první sloupec přesně odpovídá hodnotě párovacího elementu (tj. ten element, který datový soubor specifikuje v buňce A1) u daného produktu. Tento režim lze nastavit v nastavení pravidla v UI. Lze také nastavit, jestli při párování záleží nebo nezáleží na velikosti písmen. Pokud soubor definuje více řádků se stejnou párovací hodnotou, v režimu přesné shody platí vždy nejspodnější řádek (řádky dále v souboru přepíší řádky předchozí).

Příklad párování podle přesné shody.

2. párování podle částečné shody

V tomto případě je produkt na řádek v CSV napárovaný i v případě, že hodnota párovacího elementu (specifikovaného v buňce A1 CSV souboru) daného produktu pouze částečně obsahuje hodnotu z párovacího (prvního) sloupce datového souboru. Tento režim lze nastavit v nastavení pravidla v UI. Lze také nastavit, zda při párování záleží nebo nezáleží na velikosti písmen. Pokud soubor definuje více řádků se stejnou párovací hodnotou, v režimu částečné shody platí vždy nejvrchnější řádek (pokud se produkt napáruje na nějaký řádek z datového souboru, další řádky se pro tento produkt přeskočí).

Příklad párování podle částečné shody.

3. speciální režim párování podle interního Mergado ID produktu

Tento režim nelze zapnout v nastavení pravidla, ale je automaticky aktivován v případě, že datový soubor definuje párovací pole s hodnotou: xid. Uživatelské nastavení párovacího režimu je v takovém případě ignorováno a páruje se podle interního ID /: xid položky v Mergadu. Když si na stránce Produkty vyexportujete položky do CSV souboru, dostanete ho přesně v tomto formátu - první sloupec CSV zde u každého produktu definuje pole: xid. Pokud si pak tento soubor otevřete v aplikaci Excel či Libre / OpenOffice Calc), můžete snadno nadefinovat velké množství manuálních změn u jednotlivých produktů. Pokud pak takto upravený soubor nahrajete do pravidla Import datového souboru, vaše změny budou reprezentovány konkrétním hromadným pravidlem, které se dá pozastavit, přesouvat či rovnou smazat.

Příklad párování podle interního Mergado ID produktu s efektem stejným jako u předchozích dvou typech.

Nové vychytávky posouvají Mergado neustále vpřed a my doufáme, že i druhá várka novinek vám přinesla usnadnění a zefektivnění práce. Dejte nám vědět svůj názor a sledujte naše fórum, kde se vždy dozvíte aktuální informace o vylepšeních či opravách v Mergadu.

Mergado na 30 dní zdarma
  • upravíte si feed sami a ušetříte náklady za práci programátora
  • plný přístup ke všem funkcím už ve zkušební verzi

Mohlo by vás zajímat:

Srpen ve znamení užitečných novinek v Mergadu

Máme před sebou konec léta a zároveň další vylepšení Mergada, které zkvalitní nejen chod, ale i ovládání platformy. Aktuální release přináší velké množství novinek, jejichž první část si dnes představíme. Které přidané funkcionality by vám neměly uniknout? Následující článek vám to prozradí.

26.08.2019
Zrychlete si práci na nové stránce Produkty v Mergadu

Na konci května jsme vám představili další důležitý release Mergada. V jeho rámci jsme naostro nasadili nový design stránky Produkty, která prošla kompletním přepsáním. Jedna z jejích nových užitečných funkcí je možnost „rychlé manuální editace“. Ukažme si, jak vám pomůže zrychlit práci.

12.06.2019

Přidat komentář