Heureka & Rockaway story

Článek zveřejněn 20.05.2016

Šetření, které se táhlo čtyři měsíce, je ukonce. V celé záležitosti šlo o to, zda spojení nezávislého vyhledávače zboží se skupinou, která vlastní některé jiné velké online služby, nemůže poškodit nezávislost Heureky a zda citlivá data o tržbách eshopů, kterými Heureka disponuje, zůstanou v bezpečí. ÚOHS posvětil spojení Rockaway a Heureky, ovšem pouze při splnění následujících podmínek.

Heureka musí splnit tyto závazky:

  • Na internetových stránkách cenového srovnávače Heureka.cz bude viditelně a transparentně trvale zveřejněna informace tom, které e‑shopy a cenové srovnávače jsou provozovány společnostmi ze skupiny Rockaway.
  • Srovnávač Heureka.cz nebude požadovat od společností působících v oblasti maloobchodního prodeje spotřebního zboží přes internet jako podmínku pro využívání služby „Ověřeno zákazníky“ poskytování jiných informací, než je pouze informace o e-mailové adrese zákazníka, který učinil objednávku.
  • Srovnávač Heureka.cz nebude poskytovat e-mailové adresy zákazníků, které získala v souvislosti s poskytováním služby „Ověřeno zákazníky“, jakýmkoli třetím osobám, a to včetně společností ze skupiny Rockaway.
  • Srovnávač Heureka.cz nesmí sankcionovat společnosti, které odmítnou poskytovat informace nad rámec e-mailové adresy nakupujících spotřebitelů shromažďované a využívané srovnávačem Heureka.cz za účelem poskytování dalších služeb, a to například vyšší cenou za proklik v rámci služeb cenového srovnávání na cenovém srovnávači Heureka.cz, zvýšením ceny inzertního prostoru či otevřením možnosti neověřených zákazníků recenzovat příslušný e-shop na cenovém srovnávači Heureka.cz.
  • Obdobně srovnávač Heureka.cz nesmí zvýhodňovat e-shopy, které mu poskytnou informace nad rámec e-mailové adresy nakupujících spotřebitelů shromažďované a využívané srovnávačem Heureka.cz za účelem poskytování dalších služeb.
  • V placené sekci „Heureka pro vás vybírá kvalitní obchody“ bude rozšířen počet nabízených pozic tak, aby o umístění na těchto pozicích mohly soutěžit minimálně čtyři e-shopy.
  • Po zvýšení počtu pozic ve službě „Heureka pro vás vybírá kvalitní obchody“ bude na první straně cenového srovnávače současně zachováno minimálně 5 pouze cenově srovnávaných pozic.

Zdroj: https://www.uohs.cz/cs/hospodarska-soutez/aktuality-z-hospodarske-souteze/2138-urad-povolil-spojeni-soutezitelu-rockaway-a-heureka-se-zavazky.html

Vyjádření Heureky zde: http://onas.heureka.cz/pro-media/tiskove-zpravy/article/urad-pro-ochranu-hospodarske-souteze-schvalil-prodej-heureky-investicni-skupine-rockaway-10689

BezHeureky.cz

Druhou novinkou ohledně Heureky je iniciativa eshopu Alza.cz, podle kterého není Heureka důvěryhodná, proto se rozhodl ji opustit a zároveň spustit kampaň, ve které nabádá ostatní eshopy, aby udělaly totéž. Zda se jedná o oprávněnou obavu nebo jen velké gesto, necháme na posouzení čitateli. S iniciativě se v čase, kdy vznikal tento článek, připojil pouze jediný eshop, a to Spokojenypes.cz.

Komentáře

V tomto vlákně pro Vás budeme kauzu Bez Heureky dále sledovat.

Michal Janík (admin)/Pátek, 20. Květen 2016 - 21:54

Uz dnes o odchodu z Heureky nahlas uvazuji dalsi velci prodejci... Urcite se budou dal neco dit. A to je dobre.

Sluzba "Kosik" od Heureky byla problem vzdy. Nelibila se krom Heureky nikomu. A nelibila se ani tem, co ji akceptuji.

A dalsich veci, ktere nejsou "proeshopy" na strane Heureky je vic.

Tak snad prisel ten den, kdy se pomalu Heureka zacne vracet tam kde byla kdysi.
A to by bylo fajn.

Josef/Sobota, 21. Květen 2016 - 8:14

Přidat komentář