Zrychlete import a export dat v Mergadu. Pomocí Google Sheets

Článek zveřejněn 12.11.2020

Urychlit si práci při nastavování inzerce je cíl každého e-shopaře a marketéra. V Mergadu dokážete vedle obvyklých úkonů nově zkrátit dobu importu a exportu dat využitím Google Sheets. Představme si, jak tuto funkci využít.

Google Sheets jsou vhodný nástroj pro catalogue management

Google Sheets je oblíbený nástroj používaný pro tvorbu přehledných tabulek. Jeho pomocí dokážete nejen monitorovat data z Mergada, filtrovat je nebo sdílet se členy týmu, ale díky nově přidané fíčuře taky zrychlit import a export dat v Mergadu. Ukažme si, jak vše nastavíte.

Export do Google tabulek

Postup:

 1. Export do Google tabulek probíhá standardní cestou přes Nový export.
 2. Do adresy vložte URL adresu feedu, který chcete vyexportovat.
 3. Po stažení a analýze feedu vyberte buď stávající e-shop nebo vytvořte nový.
 4. Následně zvolte vstupní formát feedu. Mergado umí formát rozpoznat, ale zvolit ho můžete také ručně a v případě potřeby ho i nadefinujete.
 5. Jako výstupní formát zvolte Google Tabulky.
 6. Dokončete export.
 7. Mergado vás upozorní, pokud nemáte nastavené spojení v aplikaci Keychain.
 8. Vytvořte spojení pomocí příhlášení do vašeho Google účtu.
 9. Po úspěšném spojení budete automaticky přesměrováni zpět do vytvoření nového exportu.
 10. Tvorbu stačí dokončit.
 11. Výsledný export je k dispozici na vašem Google disku pod názvem Váš e-shop_vstupní formát_projekt id. Odkaz je k dispozici v Mergadu.
 • Přihlášení ke Google učtu si uložte jak k e-shopu tak k uživateli.
 • Pokud se uživatel snaží vytvořit nové spojení e-shopu s Google účtem a už má propojený jiný e-shop, použije se právě toto existující spojení.
 • Spojení v Keychainu lze vytvořit i předem.

Import dat z Google tabulek

Co je důležité vědět:

 • Tabulka nesmí obsahovat data mimo pojmenované sloupce.
 • Změny provedené v Google tabulkách se projeví v Mergadu až po přegenerování.
 • Google tabulky nejsou považovány za formát. Na vstupu je tedy nejde identifikovat. V tabulce může být jakýkoliv formát.

Postup:

 1. Před samotným zadáním do rozhraní Mergada musíte nastavit tabulku pro sdílení (cesta: Google – Získat odkaz – Všichni uživatelé, kteří mají odkaz – Čtenář/Editor).
 2. Import z Google Tabulek probíhá standardní cestou přes Nový export. Do adresy vložte URL adresy Spredsheetu.
 3. Zvolte buď stávající e-shop nebo vytvořte nový.
 4. Vyberte formát, který je obsažen ve Spreadsheetu.
 5. Zvolte výstupní formát.
 6. Dokončete vytvoření exportu.

A to je vše. Vyzkoušejte tento způsob urychlení exportu a importu. Mergado nabízí mnoho způsobů, jak s feedy pracovat hromadně a automatizovaně. Nedávno jsme například popsali, jak centrálně řídit inzerci pomocí konfiguračních CSV.

Mergado Keychain

Keychain je klíčenka. A Mergadova klíčenka slouží k uložení hesel i dalších informací, nezbytných pro fungování ostatních aplikací. Mergadova klíčenka je zdarma a „spolupráci“ s ní vyžaduje řada jiných aplikací.

Mohlo by vás zajímat:

Mergado 2 podporuje formát MALL Marketplace

Abyste na MALL Marketplace, vytvořili funkční inzerci, měli byste dodržet určité pořadí elementů, které vyžaduje. Mergado 2 tento formát podporuje a parametry zobrazuje podle MALL specifikace. Usnadní vám mnoho práce, i když část úkonů musíte stále provést ručně.

21.06.2022
Video-nápověda: Jak na rychlou manuální editaci hodnot v Mergadu?

Manuální změny v Mergadu jsou užitečnou funkcí pro menší skupinu konkrétních produktů. Pokud potřebujete často editovat právě tento typ sortimentu, sledujte, jak si jednoduše upravíte důležité detaily ve feedu. Specialista Luděk Volejník vás ve videu provede touto nenápadnou, ale zato všestrannou funkcionalitou.

03.08.2021
Vyřešte skrývání nevýhodných produktů jednou provždy

Sledujete výkonnost vašeho e-shopu a potřebujete skrýt produkty, které se vám nevyplatí inzerovat? V Mergadu najdete na míru připravené funkce, se kterými upravíte feed na pár kliků. Podívejte se, jak se skrýváním sortimentu pracuje náš support master.

27.07.2021

Přidat komentář