Je nové Zboží.cz hrozba pro e‑shopy?

Článek zveřejněn 02. 10. 2014
| 2 minuty čtení

Proč je podle pana Mergada nové Zboží.cz příležitost, nikoliv hrozba

  • Protože vrátí Zboží.cz do hry s Heurekou. Oba rivalové se tak budou motivovat ke zkvalitňování služeb a vlídnému přístupu k inzerentům navzájem.
  • Protože vyšší důraz na PPC reklamu dál rozevře nůžky mezi e‑shopy šikovnými a těmi ostatními. O tomto se rozepíši níže.

Komentář pod článkem o novém Zboží.cz

Zdroj komentáře: http://zbozi.seznamblog.cz/post/97138088880/rychlejsi-nakupovani-chytre-vyhledavani-a-vsechny

Proč je růst důrazu na PPC režim reklamy vlastně příležitost

Ukáži to na příkladu dvou e‑shopů:

E‑shop 1

Před lety zaregistroval na Zboží.cz svůj XML soubor. Od té doby občas uhradí fakturu za kredit (nabije Seznam peněženku) a občas se podívá, kolik návštěv mu chodí ze Zboží.cz podle Google Analytics. A to je celé.

E‑shop 2

Před lety zaregistroval na Zboží.cz svůj XML soubor. Od té doby:

  • pečlivě vybírá kvalitní zboží, které prodává
  • TOP zboží má skladem či „na zavolanou“
  • analyzuje, které zboží tvoří zisky a které nikoliv, do propagace ziskového zboží je ochoten rozumně investovat
  • dávno přestal slepě „sypat“ do Zboží.cz všechno zboží bez dalšího nastavení, inzerci pečlivě řídí pomocí Mergada či jiného nástroje tak, aby platil pouze za položky, které tvoří zisk

Co přinese nové Zboží pro tyto dva e‑shopy?

E‑shop 1 bude dále stagnovat. Možná zaplatí o něco více, ale spíš mu bude postupně návštěvnost ze Zboží.cz dlouhodobě klesat. Naproti tomu e‑shop 2 bude návštěvnost a tržby postupně navyšovat. Průměrné náklady mohou zůstat podobné, protože e‑shop platí pouze za zboží, které vydělává. Díky tomu je schopen nabídnout i vyšší nabídky za prokliky pro TOP zboží, být dobře vidět a komunikovat prostřednictvím nového Zboží.cz se zákazníky.

Zkrátka se domnívám, že kdo se inzerci na Zboží.cz bude věnovat cíleně a dlouhodobě, nemusí se nového Zboží.cz bát a naopak je Zboží.cz pro tržby jeho e‑shopu velikou příležitostí.

Napsal / pan Mergado / 02. 10. 2014
Pan Mergado je největší dříč v našem týmu. Maká ve dne i v noci, aby byla data e‑shopů v tom nejlepším pořádku a přinášela užitek. Zde na blogu píše návody, zprávy i své vlastní názory. No ano, je to virtuální postava, ale my ho máme rádi. Fakt.

Komentáře

Příležitost to je, ale opět např. pro vás a jiné nástroje, které budou e‑shopy kvůli změnám donuceni používat víc. Pro e‑shopy samotné to žádná nová příležřitost není, jelikož kdo se chtěl věnovat piplání se s kampaní, tak mohl, kdo nechtěl, tak příliš nemusel. Nyní to bude tak, že každý e‑shop se tomu bude muset víc věnovat (nebo si někoho najmout) a lít do to ho větší peníze bez vidiny jasného přínosu.

Radek / 10. 10. 2014 - 09:55

Jsem rád Radku, že píšete. Máte pravdu v tom, že potenciál pro mne, jako dodavatele nástroje pro optimalizaci inzerce, ve zvyšování konkurence i cen inzerce je. I když vidím, že se na mne noví zákazníci obracejí spíš v důsledku dlouhodobého vysvětlování, psaní na blog… než, že by jim aktuálně teklo do bot.

Ale k tomu potenciálu pro e‑shopy — pokud roste částka na faktuře za prokliky, třeba ze Zboží.cz, je to vidět. A spoustu lidí to aktivuje k činnosti. I když jdee třeba jen o pár stovek. Jak jsou vidět peníze, lidé konají.

Přitom fakt, že např. portfolio zboží není optimální, že některé skladové zásoby leží ve skladu a nedaří se jich zbavit, ten tu je i bez faktury za Zboží.cz. A často tyto náklady jsou mnohem vyšší. Když si člověk rozpočítá náklady na provoz skladu, včetně třeba mezd a vytápění v zimě, může zjistit, že ho regál se zbožím, co se ho nedá zbavit, vyjde na stokoruny měsíčně. A tak mu takové zboží působí značné náklady. Jenže tyto náklady, ač z firmy odtékají, tak nejsou vidět. A zde mi přijde fajn, že když konečně značne e‑shop řešit proč platí víc za Zboží.cz, nebo kde by mohl víc vydělat, může zarýt i do těchto věcí, které vidět nejsou. Třeba ten sklad s ležáky. Ten nakonec může ušetřit mnohem víc, než vydělá na tom Zboží.cz. I když i zde něco navíc vidělá. Kladný výsledek pro e‑shop mi pak přijde bezva.

Ano, snažím se na věcech vidět něco pozitivního. Jinak bych se zbláznil. A myslím, že tady něco pozitivního je a je to veliké :)

pan Mergado (admin) / 10. 10. 2014 - 14:13

To jste ale opravdu velký optimista :) Možná nějaký takový impuls pro e‑shopy vznikne, ale jelikož většina podnikatelů nejsou přehnaní optimisti ale realisti, tak to pro ně představuje hlavně zvýšení nákladů a nějaký “výchovný” efekt jim je oproti reálným penězům víte kde :) Ale to je můj názor. Uvidíme, jak bude nové zboží fungovat.

Radek / 10. 10. 2014 - 15:14

Zdravím,

čtu a čtu a čtu.

Píšete, že vybíráte kvalitní zboží. Ano, pravda, to co se prodává. Bohužel z mého hlediska je to taková masa zákazníků, kteří prokliknou, ale nic nekoupí. Prodávám DVD a Bluray a spíše než přínos a zisk je to prodělek. Vyšší prokliky jsou u mě jen o tom, aby se někdo podíval a šel zase dále.

Věnuji se tomu již dva roky. Denno denně, sedm dní v týdnu. Neustále studuji, měním, čtu jak udělat přínos.

Vemme si třeba skutečnost co se týče platba kartou, platba bankovním převodem, nebo dobírka.

V ČR vyhrává dobírka a nikdo se nezabývá tím, proč lidem neukázat, že platba předem je daleko přínosnější, kdy chtějí ušetřit. Nikdo se nezabývá tím, aby lidem ukázali, že platba kartou má takovou a takovou výhodu.

A teď ten efekt — když nemáte dobírku, neprodáte nic (tedy co se u mě týče). Vyzkoušeno ve 3 týdenním provozu, kdy byly dobírky zakázané.

U dobírek odešlete a pak čekáte — lidé přitom proklikávají a než vám přijde částka — někdy až za 4 týdny, máte více proklikáno než jste vidělali.

Proč nikdo nedělá kampaně proč platit předem a ne dobírkou — stejně pošta peníze nevrátí, i když vám přijdou kameny v balíku.

A budu se opakovat s příkladem, kterých je na zbozi.cz stovky: U titulu Kozí příběh: Pověsti staré Prahy DVD naleznete pod jedním označením 3 druhy zboží — DVD v DVD boxu, DVD v digipacku a hle i kšiltovku. Co má co dělat kšiltovka pod DVD?
Já třeba kupuji DVD box hlavně, ale.…. rozdíl mezi DVD boxem a digipackem může být i 200 kč, tudíž je zvýhodněn e‑shop, který má nižší cenu, ale jiné zboží.
Na druhou stranu, není vidět to, že já mám oba dva druhy, ale vždy s jinými EAN kódy, ale s těmi zboží asi si moc nehraje, i když EAN je unikátní kód a měl by být jako hlavní stěžejní bod u srovnávače.

Zbytek nastavení je samozřejmě již jen na každém e‑shopu včetně informací, které jsou zákazníkovi nabídnuty, grafika atd.

ALE PROBOHA, ZBOZI.CZ NENÍ NYNÍ VÝHODA, KDY MATLÁ JABKA S HRUŠKAMA.

Na tuto skutečnost narážím opravdu často — zmatlané všechno dohromady.

A i mi potvrdili zákazníci, že využívají Heureku, jelikož vyhledávání a srovnávač na zbozi.cz je katastrofální.

Richard Webera / 15. 10. 2014 - 14:29

Díky Richarde za podrobný komentář.

Co se těch plateb týká, odkáži na Twisto. Snaží se v ČR zavést ještě jiný model placení. Přijde mi to docela drahé, ale e‑shop dostane peníze obratem https://www.twisto.cz/.

S mícháním podobných typů zboží je to hodně složité. Zrovna tenhle příklad s filmovými názvy používám často na školení. Řešení je jen v tom, že napíšete administrátorovi Zboží.cz. Je to pracné. Vím. Jiné řešení to nemá.

Nešvary, které popisujete, se týkají jak Zboží.cz, tak Heureky. Každý má své. Tak jako mají své přednosti a nevýhody Seznam a Google mezi fulltextovými vyhledávači. A zrovna v tom fulltextu je vidět, že z přítomnosti Seznamu ČR těží. Jistě, Google říká, že ČR věnuje pozornost ve standardní míře (místní tým je velmi šikovný). Nicméně máme v ČR řadu služeb mnohem dříve, než např. kolegové ze Slovenska. Za příklad uveďme Google Nákupy, které jsou v ČR několik let, brzy to bude rok, co zde byly spuštěny AdWords Product Listing Ads, a na Slovensku zatím nic. Podobně to vidím mezi Heurekou a Zboží.cz. Oba týmy se vzájemně motivují k výkonům.

Můj názor je, že je, pro trh, dobře, když Zboží.cz nesložilo zbraně.

Petr Parimucha (admin) / 15. 10. 2014 - 17:13

Přidat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.