Custom formát: Nahrajte do Mergada jakýkoliv feed

Článek zveřejněn 26.04.2018

V nové verzi Mergada přinášíme novou funkci, kterou jsme nazvali Custom formát. Hezky česky bychom ho mohli pojmenovat jako univerzální/uživatelský formát. Umožní vám nahrát do Mergada libovolný XML nebo CSV feed, a pak s ním pracovat.

Proč Custom formát?

Aktuálně bylo nutné nové specifikace formátů implementovat našimi vývojáři. To je určitě lepší, protože vše kontrolujeme, a tak ručíme za správnost. Nicméně to nějakou chvíli trvá. Na vývoji musíme řešit priority, udělat průzkum využitelnosti atd. A proto zavedení nových formátů zabírá více času. Tak jsme si řekli, že nabídneme i další možnost.

Doteď bylo možné v Mergadu pracovat pouze s feedy, které měly námi nachystanou specifikaci. Více jak 200 formátů není málo, přesto se pořád objevují nové, které v Mergadu neznáme. Například ze zahraničních srovnávačů zboží, dodavatelských feedů nebo speciálních feedů e-shopových řešení.

Jak na to?

1.) Při vytváření nového exportu klikněte na nové tlačítko „Ručně nastavit zdrojový formát“.

2.) Nyní jste na stránce, kde si „namapujete“ elementy z vašeho vstupního (pro Mergado neznámého) feedu na Mergado. Abyste pochopili, proč je tento krok trochu složitější, pokusili jsme se ho lehce popsat.

Proč tak složitě?

Uvnitř Mergada je tzv. Univerzální převodník (neplést s formátem, o kterém je tento článek). Ten nám pomáhá převádět z jednoho formátu na druhý. Je to takový obrovský slovník, který umí všech těch 200 specifikací, které aktuálně v Mergadu jsou. Bez toho by to nešlo, protože s ním pracuje celá aplikace.

Na Univerzální převodník je tedy nutné namapovat elementy vašeho vstupního feedu. Mergado si to mapování uloží, a pak s tím může pracovat jako s jakýmkoliv jiným feedem. (Rozdíly tam jsou, ale jen z vývojářského hlediska.) Aby to bylo co nejlépe pochopitelné, vycházíme z naší vlastní specifikace Mergado product XML, ke které jsme vytvořili hezké a pochopitelné popisky.

Kdyby tento krok neexistoval, nemůžeme feed správně namapovat na Mergado a nemusely by nad ním fungovat Pravidla a všechny další důležité věci.

Co je co?

V levém sloupci jsou všechny unikátní elementy ze vstupního feedu. Jsou uspořádané ve stromové struktuře přesně tak, jak je Mergado stáhlo.

V pravém sloupci říkáte Mergadu, co je co, viz. „Proč tak složitě“. Vlastně tím učíte Mergado nový, soukromý překladač/slovník/převodník.

Proč jsou některé elementy povinné?

Protože bez nich nemůžeme v Mergadu pracovat. Element CHANNEL (XML root) je nutný z pohledu validity celého XML. A ITEM (Položka e-shopu) je nutná, aby Mergado umělo jednotlivé položky od sebe oddělit.

3.) Pojmenujte nový feed

4.) Klikněte na Uložit. To vás přesměruje zpátky na známou stránku, kde určujete vstupní a výstupní feed. Na vstupu budete mít nastavený vámi nastavený a pojmenovaný feed. A na výstupu si klasicky zvolíte formát podle potřeby.

Pokud chcete „mapování“ vstupního feedu upravit, najdete tuto možnost v Nastavení exportu pod záložkou Vlastní formát.

A to je ke Custom formátu všechno. Doufáme, že vám pomůže v práci s nestandardními feedy. Samozřejmě budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu. Pište nám na fórum nebo na support.

Přidat komentář