Přizpůsobte si stránku pomocí Bookmarkletů

Stalo se vám, že jste v naší aplikaci potřebovali mít očíslované řádky, a nebo něco zvýraznit? Máme pro vás vychytávku, jejíž pomocí rychle upravíte stránku podle vlastních potřeb nejen v Mergadu, a přitom nemusíte nic hackovat. Znáte Bookmarklet?

Stalo se vám, že jste v naší aplikaci potřebovali něco zvýraznit nebo mít očíslované řádky? Máme pro vás vychytávku, jejíž pomocí rychle upravíte stránku podle vlastních potřeb nejen v Mergadu, a přitom nemusíte nic hackovat. Znáte Bookmarklet?

Co je Bookmarklet

Bookmarklet je kousek javascriptového kódu, uložený v prohlížeči jako klasická záložka webové stránky. Dovoluje uživateli udělat změny, které ovlivní to, jak stránka vypadá. Můžete si díky tomu zvětšit písmo, podtrhávat text, měnit text nebo vykreslit tabulku s daty.

Bookmarklet funguje jako oblíbená záložka obsahující adresu. Když na ni uživatel ťukne, prohlížeč si vezme její adresu a přejde na ni. Když ovšem záložka neobsahuje URL adresu ale javascriptový kód bookmarkletu, tak si ho prohlížeč sice převezme, ale zůstane na stávající stránceudělá to, na co je javascript určený.

Instalace a tipy

Bookmarklet nainstalujete tak, že ho ze stránky myší přetáhnete do lišty prohlížeče, kde máte záložky. A nebo si přidáte jakoukoliv stránku do oblíbených záložek a změníte v ní URL na javascriptový kód bookmarkletu.

Nejvíc bookmarkletů najdete na této stránce. Jeden užitečný máme i na našem fóru, který rozbalí data o produktech tak, že je uvidíte všechny naráz. Nejpoužívanější bookmarklety můžete mít uložené v liště, takže se k nim lehce dostanete a můžete je rychle použít.

Lukáš Horák

Lukáš se v Mergadu stará o většinu komunikace v češtině. Prostřednictvím blogu, e‑mailu a sociálních sítí pravidelně zásobuje čtenáře aktualitami z e‑commerce a novinkami a tipy z Mergada. Pokud zrovna není copywriterem, užívá si prosté věci jako badminton, výlety mezi utajené skvosty osmdesátkové hudby a plody moře podávané s červeným vínem.