Rozhovor s Janem Klementou o PPC reklamě

Kateřina Šmajzrová
4. 7. 2017
3 minuty čtení
Rozhovor s Janem Klementou o PPC reklamě

Návštěva v PROFICIO byla dlouhá — po Michalovi, se kterým jsme rozhovor už publikovali — se rozpovídal i Honza Klementa, PPC specialista z této agentury. A jak jinak, než o PPC kampaních. Zveme vás ke čtení!

Honzo, jaké kanály používáte v PPC?

Používáme kampaně ve všech zajímavých reklamních systémech a náš tým je aktuálně rozdělený na výkonnostní a brandovou část. Já zastupuji výkonností tým a mám primárně na starosti kampaně ve vyhledávání a remarketing.

Když bys měl porovnat kanály, co je nejkonverznější, nejsnadnější v nastavení?

Nejsnazší jsou dynamické reklamy ve vyhledávání, to spustíš za 15 minut a fungují relativně dobře. Musí na to být ale obsah na webu a týká se to jen AdWords.

U e‑shopu obvykle přináší nejvíce konverzí nákupní kampaně.

Jak vypadá takový kvalitní web pro spuštění dynamické reklamy?

Web musí mít kvalitní strukturu a obsah. Protože dynamické reklamy ve vyhledávání fungují tak, že buď používá Google svůj index nebo prochází web nebo nově mu dáš ve feedu URL adresy a on si je projde a vygeneruje sám titulek z dotazu a obsahu na webu. Pokud na webu není obsah, tak si ho nevygeneruje. Pokud není relevance mezi dotazem uživatele a stránkou, tak se kampaň nespustí.

Bývá s těmito vstupními údaji problém?

Obvykle nebývá. Problém se týká především jednostránkových projektů, které například sbírají e‑maily, ale takové klienty nedělám. Kampaně ve vyhledávání považuji za základ digitálního marketingu.

Používáte PPC Hit, …? 

U PPC Hitu vše hodně závisí na kvalitě XML feedu. U jednoho klienta to aktuálně řeším a ten feed je tak nekvalitní, že i když tam používáme regulární výrazy, tak dostat z toho dobrý titulek je nemožné.

Dokázal bys popsat aktuální trendy v PPCčkách?

Trend do budoucna by mohla být nativní reklama, což je reklama, která zapadá do designu stránky. Už delší dobu existuje termín bannerová slepota, velké množství reklamy lidi spíše obtěžuje. Ale reklama, která vhodně doplňuje webovou stránku má, podle mě, budoucnost.

Z aktuálních trendů je to určitě automatizace. Ať už autobidding, který šetří náklady a zvyšuje konverze, nebo personalizace, která umožňuje reklamy přizpůsobit na míru a mít neustále aktuální data. Google intezivně řeší pokročilé atribuční modely, které umožňují efektivněji vyhodnocovat kampaně.

Co říkáš na změnu, SERP od Seznamu, kdy zmizely náhledy cílových stránek navýšil se objem placených výsledků… ?

Je to přesně ta strategie — nativní reklama. Snaha snížit rozdíl mezi organickým výsledkem a placenou reklamou. Ve výsledcích vyhledávání je tak pro laika náročné rozlišit mezi výsledky vyhledávání a reklamou.

A jak řešíš produktové inzeráty? Jaký vidíš rozdíl v nastavení Sklik vs. AdWords?

Tady je Mergado nezastupitelné, zejména pro Sklik. Seskupujeme si zboží do větších celků pomocí štítku pro lepší optimalizaci. Dále si upravujeme například nadpisy.

Kombinace tématických skupin produktů a cenových hladin se nám osvědčila nejvíce.

Mergado má určitě smysl u větších klientů, u menších (řádově desítky produktů), kteří šetří každou korunu, na to není prostor.

Jaký vidíš rozdíl mezi Sklikovým dynamickým remarketingem a Adwords?

Sklik dynamický retargeting je úplně jednoduchý, co se nastavení týče. V Adwords je potřeba nasadit upravený kód, propisovat ID, cenu a podobně, zatímco v Skliku to aktuálně funguje jen na základě URL, takže ze strany e‑shopu stačí původní retargentingový kód a přidat logo na firmy.cz.

Sklik má také daleko kvalitnější obsahovou síť i větší zásah.

Takže nasazení u klienta je otázkou chvilky? A pokud už používá klasický retargeting, tak to jenom aktivuješ?

Ano, tam není moc možností, automaticky se vytvoří samostatné publikum, kde se dá nastavit pouze délka, segmentace je potom jako u klasického retargetingu podle dnů, nedá se zasahovat do vzhledu reklamy, snad v budoucnu. Nově se v dynamickém retargetingu dá cílit na kategorie. Takže jednoduchost a kvalitní obsahová síť, to jsou výhody Skliku.

Stejná otázka jako u zbožáků, je možné s jakýmkoli e‑shopem inzerovat skrze PPC?

Ano, určitě. Jsou tam sice nějaká omezení sortimentu jako například u léků, ale jinak si myslím, že PPC kampaně jsou vhodné pro všechny – e‑shop, výrobní společnost, B2B segment a další.

Kateřina Šmajzrová

Katka se panu Mergadovi stará o české texty, hlídá aby jim bylo rozumět a aby vás bavily. Taky točí videa a webináře pro ty, kdo jsou spíš na obrázky než na texty. Mimo to ráda chodí po horách a čte.