S Mergadem do zahraničí: Německo (část 2.)

V prvním díle průvodce vstupem na německý online trh jsme si zmapovali terén. V dnešním pokračovaní se podíváme, s jakými formáty vám v Německu Mergado pomůže uspět, a řekneme si, jaké platby zde má smysl nabízet a služby kterých dopravců využívat. Tak jako vždy nebude chybět několik tipů na to, jak se v očích zákazníků stát německým e‑shopem.

V prvním díle průvodce vstupem na německý online trh jsme si zmapovali terén. V dnešním pokračovaní se podíváme, s jakými formáty vám v Německu Mergado pomůže uspět, a řekneme si, jaké platby zde má smysl nabízet a služby kterých dopravců využívat. Tak jako vždy nebude chybět několik tipů na to, jak se v očích zákazníků stát německým e‑shopem.

Formáty podporované Mergadem

Dopravci a druhy plateb

Dopravci

Němci mají při dopravě objednávek dvě stěžejní podmínky.

  • První je citlivost vůči ceně za dopravu. Je proto na místě využívat akce „doprava zdarma“, nastavit minimální ceny za poštovné či započítání ceny za dopravu do ceny produktu.
  • Druhým kritériem je dlouhé čekání – jde proto o to, aby lhůta od expedice po doručení netrvala příliš douho.

Němci nejvíce využívají služeb německé pošty (DHL) a soukromé přepravní společnosti.

Platební metody

Nejčastěji využívaný a nejvíce poskytovaný způsob platby v Německu je platba přes PayPal. Němci ve značné míře za objednávky neradi platí předem – nejčastější bývá platba na dobírku či na fakturu. Podle eVisions je v Německu na mírném vzestupu platba kartou. Pomalý nárůst obliby platby kartou je zapříčiněný rozšířeným používáním systému EC karet, jejichž pomocí nelze platit online. Podle odborných předpovědí by mělo používání EC karet v nadcházejících letech ustoupit. Platby kartou ho mají plně nahradit.

Nejprodávanější zboží

Podle prezentace Ecommerce Foundation Němci v roce 2017 nejraději nakupovali knihy, filmy, hudbuhry. Na dalších příčkách je následovalo oblečení, spotřební elektronika a obuv.

Mergado tipy

Buďte věrohodní

Jak už jsme zmiňovali v první části článku, získat si důvěru německého zákazníka trvá. Co ho určitě postrčí věřit vašemu e‑shopu a zboží, je legislativní čistota, bezchybný web a dobře zvládnutý zákaznický servis, ve kterém nesmí chybět rodilý mluvčí. Jednoduše řečeno: čím víc bude vaše firma v zákaznících vzbuzovat dojem německých standardů, tím víc na ně zapůsobíte a oni se do vašeho e‑shopu budou vracet. Stejně jako jejich přátelé a rodina, kteří od nich získají pozitivní reference.

Trusted Shops

Trusted Shops je jeden ze stěžejních certifikátů, o jejichž zisk byste se měli pokusit. Pro německého zákazníka to je jasný ukazatel, že obchod splňuje vysoké nároky na kvalitu, bezpečnost a serióznost, které jsou spjaté s internetovým nákupem. Umístění ikony certifikátu na Idealo.de pozitivně ovlivňuje posílení důvěryhodnosti prodejce.

Buďte přístupní z mobilů

V Německu převažují online nákupy prostřednictvím mobilních telefonů. Ani tentokrát proto nevynecháme upozornění na pečlivou optimalizaci webu pro smartphony. Pokud zamíříte do Německa, je optimalizovaný web sázka na jistotu.

Expandovat na německý trh má stále velký smysl. Německé prostředí je však po všech stránkách náročné. Doporučujeme předtím „potrénovat“ dovednosti na trhu, který tak vysoké nároky zatím nemá (pro inspiraci si na našem blogu rozklikněte téma S Mergadem do zahraničí) – obzvlášť pokud by Německo mělo být první stát, který se se svým e‑shopem rozhodnete dobýt.

Lukáš Horák

Lukáš se v Mergadu stará o většinu komunikace v češtině. Prostřednictvím blogu, e‑mailu a sociálních sítí pravidelně zásobuje čtenáře aktualitami z e‑commerce a novinkami a tipy z Mergada. Pokud zrovna není copywriterem, užívá si prosté věci jako badminton, výlety mezi utajené skvosty osmdesátkové hudby a plody moře podávané s červeným vínem.