Stáhněte si celý web do jednoho CSV se Scraping Camel

Článek zveřejněn 25.03.2021

Chcete ze stránek či e-shopů získávat data, která nejsou obsažena v XML feedu? K cenným informacím se dostanete jednoduše pomocí nové aplikace Scraping Camel. Využijte její funkce pro efektivnější tvorbu PPC reklam či SEO. Ukážeme vám, jak na to.

Mějte všechny potřebné informace v jednom souboru

Scraping Camel je vyvinutý firmou Shopitak, která se zaměřuje na vývoj aplikací pro ekosystém Mergada. Appka prochází HTML stránky webu a získává z nich libovolné informace, které uloží a vygeneruje jeden výstupní CSV soubor. Díky tomu je appka vhodná pro kvalitní datové analýzy produktů i kategorií.

Jaká data můžete ze stránek získat? Pomocí aplikace dostanete z webu jakékoliv informace, například Title, Meta Description, nadpisy H1 a H2, ID značky Google Analytics či Google Tag Manager.

Aplikace dokáže zpracovávat i weby, které nejsou e-shopy. Jedná se například o různé katalogy (móda, cestovky apod.) či webové prezentace. Jejich data umí v Mergadu upravit pro PPC reklamu na Google Ads a obvyklé postupy pro e-shopy zvládne dál zpracovat. V případě, že shopsystém uživatele negeneruje XML (či jiné) feedy, dokáže získat potřebné informace a dále s nimi pracovat v Mergadu.

Se Scraping Camelem aplikujete pracovní postupy feed marketingu z e-shopů s XML feedem i na weby bez košíku. Data jsou průběžně automatizovaná a výstupy dostupné online pro další aplikace či datová napojení.

Rozhraní aplikace Scraping Camel. Zdroj: https://store.mergado.com/detail/scrapingcamel

Jak funguje aplikace Scraping Camel

 1. Definujte si doménu, kterou má aplikace procházet.
 2. Proveďte její ověření, které je podobné jako u Google. Na výběr máte z vložení souboru na web, META značky do stránek či DNS záznamu. Cílem je dokázat, že nejde o cizí web.
 3. Vložte sitemap.xml, které je podmínkou pro fungování aplikace. Scraping Camel odsud bere URL stránky webu.
 4. Následně nastavte frekvenci procházení webu - příliš mnoho dotazů může web přetížit a málo naopak zpomalit zpracování celého webu.
 5. Dále zvolte, jaké elementy chcete získávat z cílových HTML stránek. Výchozí jsou title, meta description nebo si nadefinujte vlastní elementy (prostřednictvím regulárního výrazu nebo uvedením textu před a za hledanými informacemi).
 6. Nastavte si, jak se ve výstupním CSV mají jmenovat elementy se získanými informacemi.
 7. V závěru začne aplikace procházet cílový web. Až ho celý zpracuje, vygeneruje výstupní CSV a v administraci uvede jeho adresu.

Jak si nastavit Scraping Camel krok za krokem? Detailní postup najdete v této dokumentaci.

Jak použít aplikaci Scraping Camel?

Na testovacím e-shopu vám ukážeme, jak jednoduše získáte SEO data a popis produktu.

 • Táto klávesová zkratka vám umožní vidět zdrojový kód webu, který potřebujete k nadefinování elementů. Anebo můžete kliknout na pravé tlačítko myši a takto zobrazit zdrojový kód stránky.
 • Pomocí klávesové zkratky CTRL+F (slouží na vyhledávání obsahu na dané stránce) zadejte požadovaný element, který chcete získat. V tomto případě chceme najít popis produktu, tedy: <h3>Detailní popis produktu</h3>

Do "Hodnoty před" zadejte: <h3>Detailní popis produktu</h3> a do "Hodnoty pod" zadáte </div>. Vypadat to bude následovně:

Aplikace primárně neslouží na prohlížení dat, myslete na to. Doporučujeme, abyste data prohlíželi v jiném programu, například v Mergadu nebo Google Sheets. Stejný postup aplikujte i na ostatní prvky, které chcete z webu získat.

Scraping Camel pravidelně a automaticky kontroluje cílový web. Pokud najde novou stránku, ihned ji zpracuje a případné změny promítne ve výstupním CSV souboru.

Aplikaci využijí nejen e-shopaři. Do CSV souboru dokáží načíst údaje o zboží či službě ze stránky bez feedu i marketéři, specialisté na SEO nebo PPC reklamu.

Jaké jsou rozdíly aplikace oproti jiným nástrojům? Programy jako Screaming Frog nebo Xenu fungují na jednorázovém principu a spuští se na lokálním zařízení. Scraping Camel pracuje přesně naopak – běží na serveru nonstop. Výstupy poskytuje ve strojově čitatelné podobě, které dokážete dále i strojově zpracovávat. Využijete ho tak k jednorázovým analýzam, kde data automaticky zpracuje další software.

Shrnutí

Výhody aplikace Scraping Camel:  

 • neustálý monitoring změn 
 • funguje na serveru (non-stop) 
 • možnost nahrát do Mergada jako vstupní soubor pro export a s tímto dále pracovat obvyklým způsobem 
 • neomezený počet webů na jeden účet 

Co byste měli vědět:

 • appka nevykresluje JavaScript, funguje pouze na základě HTML 
 • princip extrakce dat je na základě znaků, ne na základě elementů
 • podmínkou pro používání Scraping Camelu je funkční soubor sitemap a ověřená doména 

 

Vyzkoušejte si funkce Scraping Camel naplno na 30 dní zdarma a zúročte výhody kvalitně získaných dat.

Scraping Camel

Aplikace Scraping Camel prochází HTML stránky webu a získává z nich informace, které uloží a vygeneruje jeden výstupní CSV soubor. Využijete ji pro SEO a datové analýzy produktů i kategorií. Aplikace dokáže zpracovávat i weby, které nejsou e-shopem nebo pokud shopsystém uživatele negeneruje XML (či jiné) feedy.

Mohlo by vás zajímat:

Vodoznaky v inzerci vás už trápit nemusí. Feed Image Editor je nechá zmizet

Taky patříte mezi e-shopaře, kteří při nastavování produktových obrázků do inzerce tráví mnoho času odstraňováním vodoznaků? Tento neoblíbený úkon vám nově pomůže vyřešit aplikace Feed Image Editor. Díky ní vodoznaky smažete na pár kliknutí a vaše obrázky budou vypadat bezchybně.

17.05.2022
Zajistěte si lepší orientaci v projektu. Nová aplikace Fox Data+ vašemu e-shopu zobrazí dashboardy na míru

V Mergado Store startuje nová aplikace. E-shopařům a marketérům, kteří upřednostňují všechna data na jednom místě, výrazně usnadní monitoring produktů. Představujeme vám praktickou nadstavbu Mergada a pomocníka při kontrole projektových výběrů či elementů, novinku Fox Data+.

10.05.2022
Blending Bull od základů: Jak využijete aplikaci v praxi?

Prozkoumejte všechny možnosti, které nabízí aplikace Blending Bull. V první části našeho chytrého průvodce se naučíte založit datový zdroj a zorientujete se v jejím rozhraní. Ve druhém článku přiblížíme, jak vám appka usnadní práci při běžných e-shopařských úkonech.

21.04.2022

Přidat komentář