Mergadův průvodce IV — úvod do pravidel

Článek zveřejněn 26. 05. 2016
| 2 minuty čtení

Předtím, než se pustíme ke konkrétním pravidlům, je vhodné zmínit pár důležitých informací:

  • Aplikování pravidel — aplikování pravidel je vlastně takové potvrzení provedených změn. Marketingoví konzultanti jej používají zejména pro kontrolu. Po aplikování pravidel totiž vidíte provedené změny v Mergadu, ale ve výstupních datech se změny ještě neprojeví. K tomu je nutná synchronizace, která probíhá automaticky několikrát denně. Chcete-li provedené změny vypustit ven okamžitě, klikněte na odkaz Nastavení a dole na tlačítko “Přegenerovat změněné” nebo “Přegenerovat vše”.

  • Pravidla se aplikují odshora dolů. Pokud tedy vícero pravidel přepisuje tentýž element, bude platit to, které je zobrazeno níže. Pokud využíváte aplikace z Mergado Store, i ty mají každá své pravidlo, proto je vhodné dát si na pořadí pravidel pozor.

  • Proměnné — v rámci pravidel lze pracovat s proměnnými. Například si vytvoříte automatický popisek zboží, pokud vám u některých produktů chybí. Description můžete nastavit třeba ve formátu: “Zimní bunda černá od firmy Alpine za skvělou cenu 2400Kč v eshopu Muj-eshop.cz” Zápis pro takovýto univerzální popisek zní: %PRODUCT% od firmy %MANUFACTURER% za skvělou cenu %PRICE_VAT%Kč v eshopu Muj-eshop.cz

Nejčastější využití proměnných je při úpravách názvů produktu. Mnoho eshopů nemá v názvu produktu výrobce, i když to mnohdy srovnávač vyžaduje. V takovém případě dáte přepsat element názvu produktu (PRODUCT či PRODUCTNAME) na hodnotu %MANUFACTURER% %PRODUCT%. Výsledkem bude například “Sony Xperia Z3”

Jak vytvořit nový tag/​element nebo skrýt stávající

V záložce Pravidla naleznete napravo odkaz UPRAVIT ELEMENTY. Po jeho rozkliknutí se vám objeví seznam elementů. Zde můžete přidat nový element (začněte psát a našeptávač vám poradí) nebo pracovat se stávajícími. Nepotřebné elementy lze skrýt kliknutím na symbol oka.
Symbol seznamu vám vypíše obsahy elementů, pokud mají do 2000 různých hodnot. Například si takto můžete rozkliknout element DELIVERY_DATE a zjistíte, jaké hodnoty obsahuje. Možná budete překvapeni. Stejně tak hodnoty CATEGORYTEXTu často skýtají překvapení. Nejeden klient zde objevil chyby, které bylo nutné opravit.

Manuální změny

Manuální úpravy jsou někde na pomezí mezi výběry a pravidly. V minulém článku jsme si vysvětlili, jak vyhledávat produkty. Pokud chcete cokoli změnit u jednoho konkrétního produktu, vyhledejte si jej, klikněte na jeho název a otevře se vám možnost manuálních změn. Pokud budete chtít měnit kterýkoli element, odklikněte u něj checkbox “Neměnit” a do nově vzniklého pole vložte novou hodnotu daného elementu. Poté změny uložte kliknutím na patřičné tlačítko dole.

Co dál?

Nastínili jsme si tedy základy pro práci s pravidly. Příště už si povíme o tom, jaká pravidla Mergado nabízí a jak s nimi pracovat.

Napsal / Jakub Nožička / 26. 05. 2016
Kuba vám odpoví, když napíšete dotaz na Mergadovu českou podporu. Je také autorem řady článků a návodů. To proto, že ví, jaké trable řešíte nejčastěji. Když zrovna nepracuje pro Mergado hraje na basu s kapelou Ponk, se kterou získal hudební cenu Anděl.

Komentáře

Dobrý den,
u jednoho exportu bychom potřebovali nejdříve naimportovat aktuální ceny pomocí pravidla Import csv a následně vyhodnotit dopravu zdarma dle těchto cen. Bohužel se, ačkoliv jsem umístil pravidlo s importem csv jako první, paralelně aplikují pravidla pod ním a než se stačí csv načíst, pravidlo s dopravou zdarma doběhne. Tím dojde k tomu, že se doprava zdarma vztáhne i na produkty, u kterých by být neměla. Nelze nějakým způsobem nastavit, aby se “navazující” pravidlo začalo aplikovat až poté, co doběhne pravidlo první?

Děkuji
Marek Kraucher

Marek KRAUCHER Grada / 09. 09. 2020 - 15:35

Takhle to funguje už ve výchozím stavu, pravidla se aplikují postupně shora dolů (dle tabulky pravidel) a neaplikují se ani paralelně, ani nijak na přeskáčku. Problém budete mít v něčem jiném, pravděpodobně v tom, že výběr produktů dle ceny nemáte (tipuji) na výstupní hodnoty, ale na vstupní. Což by v tomto případě bylo špatně a projevilo se jak píšete. 

Import CSV totiž změní ceny na výstupu, takže v následném pravidle pro nastavení cen dopravy musíte mít výběr produktů podle výstupních cen. V Mergadu na stránce Produkty si tedy zkontrolujte, zda je výběr produktů použitý v pravidle pro nastavení cen přepnutý na hledání na výstupu. Pokud by nebyl, tak jej na hledání na výstupu přepněte a uložte. Pak už stačí jen přegenerovat data a zkontrolovat.

Pokud by Vám tahle rada “na slepo” nepomohla, napište nám prosím odkaz na pravidlo pro nastavení cen dopravy na naši techhnickou podporu (na mergado@mergado.cz) a já se na to podívám. ;-)

Luděk Volejník (admin) / 10. 09. 2020 - 09:01

Pomohla. Díky moc.

Marek KRAUCHER / 22. 09. 2020 - 10:06

Přidat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.