Přímá cesta na zahraniční trhy vede přes mezinárodní síť CEEDA

Článek zveřejněn 24.03.2021

Máte s e-shopem velké plány za hranicemi? Podpořte expanzi značky se službami od specialistů z CEE Digital Aliance. Síť certifikovaných agentur vám pomůže s úspěšným vstupem na regiony východní a střední Evropy. Jaké další možnosti přináší členům a klientům? Představila nám je agentura Effectix.

Zajistěte si vše pro hladkou expanzi

Mezinárodní digitální aliance se zaměřuje na trhy CEE, kam směřuje i své marketingové služby pro expandující e-shopy. Její součástí jsou odborníci z 12 evropských zemí a české zastoupení v ní má i agentura Effectix. Jaké jsou jejich zkušenosti a výhody v rámci aliance, nám představil technický ředitel Radim Kracík.

Co je hlavní náplní aliance?

CEEDA sdružuje prověřené agentury, které znají své domácí trhy a prokázaly, že se dokáží prosadit ve světě online marketingu. Aliance umožňuje klientům plynulou expanzi na nové trhy a interně zvyšovat kvalitu i efektivitu práce agentur.

Agentury se zároveň dostanou k zajímavým mezinárodním projektům. Aliance má svými ověřenými partnery pokrytý prakticky celý CEE region. Pokud chce klient expandovat do konkrétní země, v jejím portfoliu najde ověřené domácí agentury.

Evropské pokrytí CEE Digital Alliance. Zdroj: https://ceedigitalalliance.com/

Zjistěte, který evropský trh je pro vaše podnikání nejvhodnější. Užitečné informace naleznete v přehledných průvodcích maďarskou, balkánskou či polskou e-commerce.

Jak vypadá spolupráce marketingové agentury a CEEDA?

Spolupráce s digitální aliancí má dvě roviny – businessovou a vzdělávací.

  • V případě byznysu jde o práci na klientských projektech, kdy různé agentury v různých zemích zajišťují online marketing na jejich domácím trhu. Nejlépe znají místní trh, jeho specifika, jazyk i právní prostředí. Díky tomu e-shop při expanzi předejde mnoha chybám.

  • V rámci vzdělávací spolupráce se jedná o sdílení know-how, postupů a nástrojů. Členové aliance jsou odborníky na marketing a dokáží si tak navzájem předat nesmírně cenné zkušenosti. V době před pandemií dělala CEEDA také výměnné pobyty specialistů.

CEEDA sdružuje mnoho osobností a myšlenek, kterými lze obohatit e-commerce a dát práci mezinárodní kontext. Jako podpůrná platforma pro jednotlivé agentury uspořádala v roce 2020 několik zajímavých webinářů. Jeden z nich vedlo i Mergado. V online workshopu představilo své funkce a ukázalo cenné tipy, jak zefektivnit správu inzerce.

Jak se vaše agentura stane členem aliance?

Agentura musí podat přihlášku a odprezentovat své služby. Základním předpokladem je prokázání odbornosti a otevřený a férový přístup. O přijetí rozhodne hlasování všech členů CEEDA. Počítejte však také s formalitami jako jsou členské příspěvky.

V čem spočívají služby a asistence aliance při expanzi do zahraničí?

Hlavní pomoc představují ověření partneři aliance. CEEDA má nastavené i způsoby spolupráce, takže odpadá "harmonizační" období na začátku projektu. Při expanzi je klíčová také kvalitní znalost trhu, prostředí i mentality. Digitální aliance se orientuje primárně na větší trhy regionu východní a střední Evropy, pokryté má i Řecko a větší část východoevropského prostoru díky agentuře Netpeak.

V CEE Digital Alliance najdete i slovenské agentury Basta Digital a GoUP, které jsou zároveň certifikovanými specialisty Mergada. Využijte je jako silné partnery pro expanzi a pomocníky při úpravě produktových feedů v Mergadu.

Co doporučuje Effectix při expanzi do zahraničí? Jaké cesty a kanály využít?

„Před samotnou expanzí za Effectix doporučuji udělat nejdříve analýzu jednotlivých trhů a podle ní se rozhodnout. Expanzi nelze dělat tím způsobem, že roztočíte glóbus a tam, kam píchnete prst, budete expandovat. Důležité je připravit i logistiku, nasmlouvat partnery a pro danou zemi připravit zákaznickou podporu. Před zahájením online marketingu je nutností mít lokalizovaný a důvěryhodný e-shop. Teprve potom začnou dávat investice do online marketingu smysl,“ radí Radim Kracík.
„Skladba kanálů se liší podle klientů. Obecně můžeme říci, že Google Ads Google Ads (hlavně Nákupy) a srovnávače zboží jsou jistý základ, social a SEO by měly navazovat. Toto jsou však až poslední kroky – pokud nebudou fungovat ty předchozí, investice do online marketingu se mohou snadno změnit na vyhazování peněz oknem.“

 

Před samotnou expanzí nepodceňte stav vaší inzerce, která musí být v bezchybné kondici. S Mergadom ji sami připravíte pro zahraniční zákazníky a přizpůsobíte pro lokální srovnávače zboží.

Mohlo by vás zajímat:

 

Poznejte fakta o polské e-commerce v podcastu Mergado To Go

Plánujete s e-shopem podnikat v zahraničí? Zaměřte se na Polsko. Náš severní soused je v současnosti jedním z nejsilnějších hráčů ve středoevropské e-commerce. Jaká jsou jeho specifika a výhody oproti jiným zemím?

03.05.2022
Se srovnávačem Geizhals dokážete inzerovat na několika evropských trzích

Srovnávač Geizhals je jeden z největších zbožáků v Rakousku a Německu. Kromě toho funguje v dalších dvou zemích Evropy a provozuje i mezinárodní doménu. Aktuálně na jeho rakouské a německé doméně najdete přes 2 miliony produktů a přes 13 milionů návštěv měsíčně.

03.03.2022
Jak si získat maďarské zákazníky? Poslechněte si tipy pro e-shopaře v podcastu Mergado ToGo

Maďarsko má stejnou kupní sílu jako Česká republika, ale e-shopy zde nenaráží na tak vysokou konkurenci. Jeho e-commerce meziročně výrazně roste, a s ní i důvěra nakupujících v online obchody. Jak využít tento potenciál k expanzi? V novém podcastu Mergado ToGo nám profil maďarského trhu představí Mergado specialista Adam Fišer.

27.01.2022

Přidat komentář