Najděte a odstraňte duplicitní produkty pomocí Mergada

K zastavení inzerce na zbožových srovnávačích vedou různé důvody. Jedním z těch častých je výskyt duplicitních hodnot ve feedu. Vyhněte se výpadkům inzerce kvůli duplicitám. Pomocí tohoto návodu je v Mergadu dokážete snadno najít a odstranit.

K zastavení inzerce na zbožových srovnávačích vedou různé důvody. Jedním z těch častých je výskyt duplicitních hodnot ve feedu. Vyhněte se výpadkům inzerce kvůli duplicitám. Pomocí tohoto návodu je v Mergadu dokážete snadno najít a odstranit.

Jak najít duplicitní hodnoty

V Mergadu jde najít duplicitní produkty takto:

 1. Na stránce Elementy vyberte element, ve kterém jsou duplicity (např. PRODUCTNAME, EAN či jiný) a klikněte na výpis hodnot.
 2. Na stránce s hodnotami elementu klikněte postupně 2x na název sloupce Počet výskytů pro seřazení počtu výskytů sestupně. Pokud jsou v elementu duplicitní hodnoty, mají počet výskytů větší než 1.

A co dál?

Poté, co duplicitní produkty najdete, máte na výběr ze dvou možností. Můžete buďto vybrat snadnější variantu, kterou je úplné odstranění všech takovýchto produktů z feedu, anebo si dát trochu práce navíc a z feedu odstranit pouze duplicity – takže jeden výskyt ve feedu zůstane.

Úplné odstranění takovýchto produktů z feedu

 1. Na každém řádku je na pravé straně ikonka pro možnost vypsání produktů s danou hodnotou, která vede na stránku Produkty s automaticky vytvořeným výběrem. Pokud by se takový výběr hodil, můžete jej rovnou uložit. Pokud je duplicit jenom pár, stačí pro další duplicitní produkty postup zopakovat a pokračovat bodem 5 níže. Pokud je duplicitních položek hodně a není žádoucí vytvářet výběry po jednom (z jednotlivých řádků) je nejlepší způsob:
 2. Kliknutím na Stáhnout CSV vyexportovat hodnoty do CSV. Následně otevřít v Excelu (Calcu apod.) a nejprve seřadit data podle sloupce count s počtem výskytů – díky tomu budou duplicitní hodnoty na řádcích hezky pod sebou.
 3. Potom označíte a do clipboardu si zkopírujete část sloupce content s duplicitními hodnotami.
 4. V Mergadu na stránce Produkty vytvoříte výběr pro element, ve kterém jste duplicity hledali (tedy např. PRODUCTNAME, EAN, atd.) s podmínkou je obsažen ve výčtu, a do pole pro hodnotu vložíte řádky z clipboardu.
 5. Výběr si uložíte a následně pravidlem typu skrýt produkt takové produkty skryjte.

Odstranění duplicit, ponechání jednoho výskytu

 1. První krok je opět přes ikonku na pravé straně řádku. Možnost vypsat produkty s danou hodnotou vede na stránku Produkty, kde je možné Stáhnout CSV pouze s těmito produkty.
 2. Následně je zapotřebí stažený CSV soubor otevřít v Excelu (Calcu apod.) a stranou si zkopírovat identifikátory (např. ITEM_ID) těch produktů, které chcete skrýt. Přesněji všechny řádky ve sloupci ITEM_ID kromě jednoho výskytu – takový produkt nechte propsat do výstupního feedu.
 3. Kroky 1. a 2. je třeba opakovat pro všechny duplicitní produkty, které najdete na stránce Elementy.
 4. Na novém listu vám tímto vznikne seznam “id” produktů, které následně skryjete. Stačí pouze označit všechny řádky a zkopírovat si je do clipboardu.
 5. V Mergadu na stránce Produkty vytvořte výběr pro element odpovídající vašim hodnotám, tedy např. ITEM_ID s podmínkou “je obsažen ve výčtu”, a do pole pro hodnotu vložte řádky z clipboardu.
 6. Výběr si uložte a následně pravidlem typu skrýt produkt takové produkty skryjte.

Tento článek navazuje na starší návod, jak odstranit nechtěné varianty produktů z feedu.

Naučte se v Mergadu tento postup. Pomůže vám zbavit se duplicitních produktů a odstranit tak další překážku v nepřerušeném chodu vaší inzerce. O dalších možnostech práce na zkvalitnění inzerci si často píšeme na našem fóru. Pokud máte k odstraňování duplicit z feedu pomocí Mergada další otázky, neváhejte se obrátit na naši podporu.

Lukáš Horák

Lukáš se v Mergadu stará o většinu komunikace v češtině. Prostřednictvím blogu, e‑mailu a sociálních sítí pravidelně zásobuje čtenáře aktualitami z e‑commerce a novinkami a tipy z Mergada. Pokud zrovna není copywriterem, užívá si prosté věci jako badminton, výlety mezi utajené skvosty osmdesátkové hudby a plody moře podávané s červeným vínem.