Rozhovor: Direto.cz – one-man vyhledávač zboží — 1.část

Jakub Nožička
24. 3. 2014
4 minuty čtení

Jednoho středečního slunečného rána jsem se u kávy setkal s panem Martinem Novotným, provozovatelem vyhledávače zboží Direto.cz. Martin Novotný se mi ozval v reakci na článek o žebříčku českých vyhledávačů zboží, že jeho vyhledávač má také nezanedbatelnou návštěvnost. Protože sídlí v Brně, domluvili jsme se na krátké povídání.

Martine, jaká je vaše profese? Živí vás Direto?

Živím se z části programováním na zakázku a k němu mám Direto, na kterém pracuji ve zbývajícím čase. Přes všechno programování jsem ale především otec na poloviční úvazek. Máme 4 malé děti, manželka také pracuje, takže občas dělám chůvu, taxikáře a krotitele lvů. Dá se to docela dobře skloubit. Protože pracuji z domu, klienti za mnou moc nechodí. Zaregistrují se a všechno řešíme online.

Jak jste se dostal k nápadu provozovat vyhledávač zboží?

Kdysi jsem programoval internetové obchody. Jeden jsem i s kamarády spoluvlastnil. Jmenoval se Cybex.cz a byl zaměřený zejména na výpočetní techniku. Sortiment tvořily počítače, hardwarové komponenty, software a tehdy pomalu začínající digitální fotoaparáty.

Internetový obchod jsme spustili v roce 1997, tedy ještě v době, kdy nejdůležitějším přístrojem v obchodní firmě našeho typu byl fax a ne počítač. Ze začátku byl obchod jenom taková hříčka – byl napsán v JavaScriptu a na titulní stránce tancovali krokodýli. Docela jsem se dobře pobavil, když jsem si nedávno starý Cybex otevřel na webu Archive.org. (https://web.archive.org/web/19971224121347/http://cybex.cz/)

Opravdu plnohodnotný obchod, nad databází a s administrací, jsme spustili v roce 1999. Docela se nám dařilo, po čase jsme se připojili ke skupině obchodů Internetshops (Vltava.cz, Electrohall.cz atd.). Obchody postupem času doputovaly až k nynějšímu vlastníku – HP Tronicu (vlastní např. obchod Kasa.cz). Pod dalšími majiteli ale obchod pomalu, ale jistě, upadal. Jak jsem se nedávno dozvěděl, tak před pár týdny Cybex.cz definitivně poslali do věčných lovišť, jeho historie se uzavřela.

Při práci v Cybex.cz jsem, kromě programování, měl na starosti i malou část sortimentu našeho obchodu jako produktový manažer a obchodník. Konkurence samozřejmě fungovala už tehdy a s ostatními obchody jsme se navzájem bedlivě sledovali. Už tehdy nás s kolegy napadlo, že by bylo pěkné mít nějaký nástroj, pomocí kterého bychom mohli porovnávat své ceny s konkurencí. Žádné vyhledávače zboží v té době u nás neexistovaly, takže jsme si procházeli internetové obchody konkurentů ručně a ceny srovnávali v Excelu. Ale už to jsme tehdy brali jako pokrok oproti době, kdy jsme nakupovali hromady časopisů a ceníky konkurence si nechávali posílat na adresy svých rodičů 

Jediný, kdo se o srovnávání cen v nějaké podobě pokoušel, byly různé oborové servery, které dělaly občas srovnání cen hardwaru, digitálních fotoaparátů a podobně. Ale nebylo to žádné online řešení, jednou za týden jsme jim poslali tabulky v Excelu, oni to srovnali, okomentovali a udělali z toho článek.

Po odchodu ze společnosti Internetshops a postavení se na vlastní nohy jsem se rozhodl, že zkusím vyhledávač zboží naprogramovat. Zakázek na jiné programování bylo ze začátku málo, takže na vývoj vyhledávače bylo dost času.

Direto je vlastně takový one-man projekt — kompletně si jej programuji, administruji i fakturuji.
Jsem ten typ člověka, který věří, že co si neudělá sám, to nebude pořádně. Vím, že to není moc dobrá vlastnost, ale řídící práce mě nikdy moc nebavila, duší jsem hlavně vývojář. Baví mě řešit problémy.

Kolik máte v Diretu registrovaných eshopů?

Něco přes tisíc. Obchodů je u nás, podle posledních údajů, které jsem viděl, asi 35 tisíc, možná více. Oproti Heurece nebo Zboží, které mají těch obchodů mnohonásobně více, je to nízký počet.

Něco přes 1000 eshopů je na malý vyhledávač velice slušné číslo. Jaký je poměr platících uživatelů?

Platících je teď přibližně 15%.

Jaké má takový menší vyhledávač hardwarové nároky?

V roce 2009, kdy jsem opustil Cybex, jsem koupil použitý server IBM x336 s dvěmi dvoujádrovovými procesory a diskem o velikosti 73GB. Na tom doposud běží databáze celého Direta. K němu mám ještě jeden obyčejný webový Fujitsu-Siemens, který slouží jako webový server.
I když jsem z toho ze začátku měl obavy, tak kupodivu oba servery provoz bez problémů stíhají. Časem ale budu muset řešit databázový server. Výkon by stačil, ale těch 73GB diskové kapacity pomalu dochází. Už jsem měl nějaká jednání a jedno je prakticky jisté – nebudu jako dříve kupovat vlastní hardware, ale půjdu cestou pronájmu virtuálních serverů.

Jaký jste měl vymyšlený byznys model?

Experimentoval jsem se vším možným. Předplatným, roční platbou, do určitého počtu položek zdarma a podobně. Problém byl v tom, že lidé, kteří pracují v tomto segmentu, jsou poměrně nedůvěřiví a jakmile vidí, že by měli sáhnout do peněženky, dostanou hned podezření, že je chcete okrást. Díky tomu registrace příliš nenabíhaly.
Pak jsem pochopil, že má smysl domluvit se s obchody, které mají různé typy affiliate systémů. V současnosti mám na sebe napojených asi 140 obchodů s affiliate systémem.

…pokračování rozhovoru, například informace o byznys modelu či náštěvnosti, naleznete v následujícím článku.

Jakub Nožička

Kuba vám odpoví, když napíšete dotaz na Mergadovu českou podporu. Je také autorem řady článků a návodů. To proto, že ví, jaké trable řešíte nejčastěji. Když zrovna nepracuje pro Mergado hraje na basu s kapelou Ponk, se kterou získal hudební cenu Anděl.