Potřebujete z některého elementu dostat kód zboží? Odebrat výrobce? Nebo text v elementu zkrátit na požadovanou délku? Ve chvíli, kdy nejde pravidlo nastavit jaksi „natvrdo“ můžete využít regulární výrazy. Poradíme vám jak na to. 

Zkracování je častou úpravou v Mergadu. Pokud víte, o jaký počet znaků potřebujete daný element zkrátit, můžete jednoduše využít pravidlo “zkrátit”, které to umí.

V případě, že je počet znaků ke smazání proměnlivý, je nutné použít regulární výrazy. Ty totiž zvládnou vyhledat řetězec podle zadaných kritérií (např. začíná za lomítkem nebo konkrétním slovem, končí mezerou apod.)

Teď už se ale pojďme podívat na konkrétní příklady. 

Zkrácení URL adresy

Představte si situaci, kdy ve feedu potřebujete zkrátit URL adresy produktů o část za otazníkem a to včetně otazníku:

www.mergadoshop.cz/potreby-pro-eshopy/aplikace/?variantId=7748

Potřebujeme tedy najít v URL adrese (element URL) část řetězce, která začíná otázníkem a nevíme čím končí ani jak je dlouhá. Tuto část potom pomocí pravidla nahradíme prázdným polem a tím ji odstraníme. Nejprve ale postupně:

1) Vytvoříme nový výběr s pomocí kritéria „Končí na regulární výraz“ \?.* (případně pomocí rozšířeného nastavení vytvořit výběr URL~\?.*$)

2) Založíme nové pravidlo typu Najít a nahradit, kde pro výše vytvořený výběr přepíšeme hodnotu na prázdnou.

3) Nové pravidlo uložte a zvolte “Aplikovat pravidla”, ať si můžete změny v Mergadu hned zkontrolovat.

Odstranění kódu z názvu produktu

Někdy se stane, že se do názvu produktu dostane třeba i jeho kód, který je součástí názvu ve vašem e‑shopu. O ten ale většina zbožových srovnávačů nestojí. Jak se ho zbavit?

Ukážeme si postup, který vychází z posledního slova, které chcete v názvu zachovat, např.:

Tenisky Adidas Techno Life, červené – 48774855YR

Chceme smazat všechno za slovem „červené“. 

  1. Znovu začneme vytvořením pravidla typu Najít a nahradit, kdy zatrhneme uplatnit na všechny produkty (pokud se totiž u některých produktů hledaný výraz nenajde, tak se nic nahrazovat nebude, nemusíme vytvářet speciální výběry)
  2. Zvolte element, ve kterém se bude hledat a nahrazovat: TITLE
  3. Do políčka pro hledání zadejte: červené.*$
  4. Zaškrtněte zatrhávací tlačítko, že jde o regulární výraz
  5. Do políčka pro nahrazení zadejte: červené
  6. Nové pravidlo uložte a zvolte “Aplikovat pravidla”, ať si můžete změny v Mergadu hned zkontrolovat.


Jak jinak můžete regulární výrazy využít? Stáhněte si PDF o regulárních výrazech. A pokud si nebudete vědět rady (nejen) s regulárními výrazy, ozvěte se nám na podporu, rádi poradíme!

Kateřina Šmajzrová

Katka se panu Mergadovi stará o české texty, hlídá aby jim bylo rozumět a aby vás bavily. Taky točí videa a webináře pro ty, kdo jsou spíš na obrázky než na texty. Mimo to ráda chodí po horách a čte.