Nechybí váš e‑shop v důležitém vyhledávači zboží? Co když je tam inzerce zadarmo? Co když vám denně proklouznou stovky uživatelů mezi prsty? Uvařte si kávu, tak jako já, a pohodlně se usaďte. Ukážu vám svůj seznam českých vyhledávačů zboží.

Opravdu inzerujete všude?

Ptám se správců e‑shopu, zda inzerují ve všech podstatných vyhledávačích zboží v ČR. Odpovídají shodně „Ano“. Tedy pokud vědí, že nějaké vyhledávače zboží jsou. Když jim pak ukážu svůj tajný seznam vyhledávačů, názor změní. V dnešní lekci optimalizace pro vyhledávače zboží ukážu svůj tajný seznam i vám.

Vyhledávač Význam Krátce o vyhledávači
Zboží.cz 1 Dříve jasná jednička na trhu. Dnes dominuje spolu s Heurekou. Je tu mnoho uživatelů a velký potenciál. Neměli byste zde chybět. Optimalizace inzerce je složitá. Jak na to si povíme někdy příště.
Heureka.cz 1 Důležitý vyhledávač. Inzerce se zobrazuje i na několika dalších vyhledávačích, které uvedeme dále. Pozor proto na vyhodnocování výsledků např. v Google Analytics. Placená inzerce se vyplatí.
Hledejceny.cz 2 Pouze placená inzerce i tu však stojí zato vyzkoušet. Často se vyplatí.
Google Nákupy 2 Černý kůň mezi vyhledávači zboží. Nyní je přínos pro inzerenty poměrně malý, to se však může rychle změnit. Inzerce je nyní zdarma. XML má svůj speciální formát. Pokud takové XML váš e‑shop nemá, pomohu vám nasadit speciální převodník, který umožní inzerovat na základě XML pro Heureka.cz či Zboží.cz.
Cenovýrádce.cz 3 Menší vyhledávač zboží. Bezplatná inzerce: Ano, ale zboží se nevypisuje ve srovnání cen.
Hyperzboží.cz 3 Lze inzerovat i bezplatně. Tato inzerce přináší méně návštěvníků. Cena prokliku u placené inzerce je stanovena fixně dle výše nabité částky. Nejprve si účinnost inzerce vyzkoušejte. Ne vždy je rentabilní.
Shop-mania.cz 3 Má vlastní formát XML, který jiný vyhledávač v ČR nepoužívá.
Srovnáme.cz 3 Pouze placená inzerce.
Zboží.Začátek.cz 3 Menší vyhledávač zboží. Bezplatná inzerce: Ano.
Zboží.oko.cz 3 Menší vyhledávač zboží. Bezplatná inzerce: Ano.
Naakup.cz Čerpá data ze Srovnáme.cz. Nemá vlastní registraci.
Nejlepší Ceny Čerpá data ze Heureka.cz. Nemá vlastní registraci.
Seznamzboží.cz Čerpá data ze Heureka.cz. Nemá vlastní registraci.
SrovnaniCen.cz Čerpá data ze Heureka.cz. Nemá vlastní registraci.

Vysvětlivky:

  • Význam je známka 1 velmi důležité, 2 důležité, 3 doplňkové. Jde o subjektivní doporučení mne, pana Mergada.
  • Poznámky vycházejí z mých dlouhodobých zkušeností.

Využijte jedničky a dvojky!

Chybí váš e‑shop v některém z vyhledávačů, označených známkami 1 a 2? Pak jej ihned doregistrujte. Vyplatí se to! Nemáte XML pro Nákupy Google? Založte si účet a vytvořte si zdarma převodník!

Pan Mergado

Pan Mergado je největší dříč v našem týmu. Maká ve dne i v noci, aby byla data e‑shopů v tom nejlepším pořádku a přinášela užitek. Zde na blogu píše návody, zprávy i své vlastní názory. No ano, je to virtuální postava, ale my ho máme rádi. Fakt.