Dobuďte polský online trh pomocí Ceneo.pl

Pokud se v ecommerce světě už chvíli pohybujete, víte, že zbudování e‑shopu nestačí. Jedním ze základních kroků je rozšíření obchodních sítí o zbožové srovnávače. Pokud prodáváte v Polsku, je využití Ceneo.pl téměř nezbytností. Podívejme se, jaké má tento nejvýznamnější polský srovnávač požadavky.

Pokud se v ecommerce světě už chvíli pohybujete, víte, že zbudování e‑shopu nestačí. Jedním ze základních kroků je rozšíření obchodních sítí o zbožové srovnávače. Pokud prodáváte v Polsku, je využití Ceneo.pl téměř nezbytností. Podívejme se, jaké má tento nejvýznamnější polský srovnávač požadavky.

Jak inzerovat na Ceneo.pl

V článku S Mergadem do zahraničí: Polsko #1 jsme si řekli, že Poláci online nejraději nakupují na Allegru. Jedničkou mezi zbožáky, a tedy další důležitou platformou, díky které oslovíte nové zákazníky, je Ceneo.pl.

Ceneo umožňuje porovnat nabídky produktů z více než 18 tisíc polských e‑shopů. Jeho uživatelé mohou porovnávat ceny téměř 25 milionů produktů, což je 15 až 20 % celého e‑commerce. Ceneo funguje stejně jako vám známé srovnávače: na produktové kartě řadí obchody podle “nejlepšího” — řadí je po porovnání hodnot CPC jednotlivých nabídek, hodnocení zákazníků a ceny produktu. Abyste se dostali do těchto předních příček, musíte podle článku Adama Funioka za proklik platit od 0.27zł (cca. 2kč). V předvánoční sezóně Ceneo navíc zdražuje cenu za proklik v průměru o 10 — 20 % základu. Základním biddingem se tedy na přední pozice nedostanete – aby se v boxu “wybrane oferty” zobrazilo vaše zboží, je potřeba zainvestovat do nákladnějšího biddingu. Od 6. ledna 2019 Ceneo ceny za CPC zvýší: v období leden – říjen se CPC zvedne o 7 % a ve vánoční sezóně o 9 %.

Zaufane Opinie

Aby bylo možné poskytnout názory zákazníků na kvalitu proběhlých nákupů, spustilo Ceneo v roce 2009 program Zaufane Opinie. Jedná se o hodnocení e‑shopů, jimiž Ceneo doporučuje obchody, které mají nejvyšší míru důvěry zákazníků (v ČR na tomto principu funguje Ověřeno zákazníky Heureky). Nezapomeňte, že klienti sdílejí pozitivní i negativní zkušenosti. Poskytujte jim proto všechno, co k nákupu potřebují, a aktuálnost všech zasílaných informací pečlivě dodržujte. Toho docílíte pomocí správně vyplněných elementů ve vašem datovém feedu.

Je to o kvalitních datech…

Abyste mohli své zboží na srovnávačích inzerovat, je potřeba předávat informace mezi e‑shopem a zbožákem pomocí datového feedu. Často používaný typ feedu je XML. Tento datový soubor s informacemi o vámi prodávaném zboží obsahuje elementy s jeho názvem, popisem, cenou, datem dodání, kategorií, kam zboží patří, a mnohé další. Odlišuje ho tak od dalších položek, a zároveň přiřazuje do kategorie se stejnými produkty. Nezapomeňte, že čím přesnější je XML feed, tím větší je šance, že zákazník vaši nabídku najde. Využijte všech elementů k popisu vašich produktů – a to i volitelných. Usnadníte tím zákazníkovi výběr vašeho e‑shopu i nákup v něm.

Jaké elementy v XML feedu pro Ceneo jsou povinné:

  • ID
  • PRICE
  • URL
  • ATRYBUTY

Jednou z nejdůležitějších informací jsou pak atributy (<attrs>), které hrají velkou roli v procesu integrace nabídek. Tři hlavní atributy jsou: výrobce, kód výrobce a EAN (další najdete ve specifikaci Ceneo).

Volitelně můžete vyplnit informace o elementech:

  • <avil> — dostupnost
  • <set> — set
  • <weight> — váha
  • <imgs> — informace s odkazem na fotky
  • <desc> — popis

…a taky o tom nedělat to ručně

Prakticky každý srovnávač má jiné požadavky týkající se XML feedu. Při expanzi na další trhy je tedy těžké manuálně připravovat feed pro každý srovnávač zvlášť a pravidelně ho aktualizovat. S Mergadem provedete změny v datových feedech pro zbožové srovnávače bez zásahu vývojáře. Dokážete s ním spravovat a vylepšovat vaši inzerci online a s neomezeným počtem uživatelů. Kromě platformy samotné nabízí Mergado řadu užitečných aplikací, které rozšiřují jeho funkce o nové nástroje a pomáhají tak navyšovat jeho užitek pro váš e‑shop.

Buďte v Polsku vidět a inzerujte na Ceneo.pl. Pokud se tento vysoce konverzní kanál rozhodnete používat, buďte stoprocentně připravení. Jaké další aspekty online prodeje v Polsku musíte znát, vám poví náš článek S Mergadem do zahraničí: Polsko #2.

Lukáš Horák

Lukáš se v Mergadu stará o většinu komunikace v češtině. Prostřednictvím blogu, e‑mailu a sociálních sítí pravidelně zásobuje čtenáře aktualitami z e‑commerce a novinkami a tipy z Mergada. Pokud zrovna není copywriterem, užívá si prosté věci jako badminton, výlety mezi utajené skvosty osmdesátkové hudby a plody moře podávané s červeným vínem.