Dostaňte data z Mergada do Google Sheets

Potřebujete monitorovat data z Mergada, filtrovat je nebo sdílet se členy týmu? V novém miniseriálu vám ukážeme, jak je snadno dostanete z Mergada do vámi používaných služeb. Jako první si předvedeme, jak data z Mergada posílat do služby Google Sheets.

Potřebujete monitorovat data z Mergada, filtrovat je nebo sdílet se členy týmu? V novém miniseriálu vám ukážeme, jak je snadno dostanete z Mergada do vámi používaných služeb. Jako první si předvedeme, jak data z Mergada posílat do služby Google Sheets.

Snadná spolupráce pomocí Mergada a Google Sheets

Google Sheets je často používaný nástroj, ve kterém si vytvoříte přehledné tabulky pro spolupráci s kolegy z vašeho týmu. Mnoho profesionálů používá tuto službu k dalšímu zpracování dat (třídění, filtrování, monitorování, apod.).

Pokud potřebujete dostat data z Mergada do Google Sheets, postup bude následovný:

1. V novém sheetu zadejte do první buňky funkci pro import XML feedu: IMPORTXML, která má následující syntaxi: https://support.google.com/docs/answer/3093342?hl=cs.

2. URL adresu vezměte z Mergada -> použijte výstupní URL.

3. XPath cestu můžete nastavit dle potřeby, např. když máte produkty v elementu SHOPITEM, použijeme “//SHOPITEM”.

Feedy ve formátu Zboží.cz obsahují definici “xmlns”, kvůli které musíte upravit XPath. Pro tyto feedy použijte následující XPath cestu: “//*[local-name()=‘SHOPITEM’]”.

4. Google Sheets vám data načte a rozdělí do sloupců – každý produkt na jednom řádku.

V rámci importu do Google Sheets dokážete pomocí vhodně zadané cesty XPath importovat některá data a vytvářet si jednoduché podmínky. Pokud chcete např. vypsat pouze PRODUCTNAME u produktů s cenou PRICE_VAT větší nebo rovnu, než 500, použijte jako XPath: “//SHOPITEM[PRICE_VAT>=500]/PRODUCTNAME”.

V Google Sheets můžete data filtrovat přidáním filtrů, použít podmíněné formátování, využít scripty, nechat si posílat na e‑mail přehled změn a další funkce samotných Google tabulek.

Google Sheets mají určitá omezení na velikost importovaných dat, nezvládnou načíst skutečně velké soubory, je proto dobré s tím počítat. Napojení data z Mergada je skutečně jednoduché a vy a váš tým díky tomu získáte skutečný přehled nad vašimi daty. Zajímá vás opačná cesta? Zde si přečtěte, jak data z Google Sheets dostanete do Mergada.

Mohlo by vás zajímat:

Lukáš Horák

Lukáš se v Mergadu stará o většinu komunikace v češtině. Prostřednictvím blogu, e‑mailu a sociálních sítí pravidelně zásobuje čtenáře aktualitami z e‑commerce a novinkami a tipy z Mergada. Pokud zrovna není copywriterem, užívá si prosté věci jako badminton, výlety mezi utajené skvosty osmdesátkové hudby a plody moře podávané s červeným vínem.