Poznejte široké možnosti práce s regulárními výrazy

Petra Marková
27. 1. 2020
2 minuty čtení
Poznejte široké možnosti práce s regulárními výrazy

Ať už řešíte nastavení inzerce, novou kampaň nebo úpravu dat v Mergadu, s regulárními výrazy zvládnete každé složitejší úkoly. Poznejte jejich princip a naučte se je vhodně používat během každodenních úkonů.

Ať už řešíte nastavení inzerce, novou kampaň nebo úpravu dat v Mergadu, s regulárními výrazy zvládnete každé složitejší úkoly. Poznejte jejich princip a naučte se je vhodně používat během každodenních úkonů.

Značky tvoří základ úspěchu

V regulárních výrazech nehledejte žádnou těžkou matematiku. Jde o šikovného pomocníka v podobě textových znaků, který pracuje na základě určitých syntaktických pravidel. Všeobecně jej využijete při práci s Excelem, u programování na různých platformách, aplikacích, nebo i v Google tabulkách.

Funkce vám výrazně ušetří čas při hromadných úpravách dat. Používá se při vyhledávání textu, který tvoří jednoduché značky jako je tečka, hvězdička, otazník nebo symbol plus. Ty nejdůležitější značky z řad používaných regulárů najdete v této přehledné tabulce.

Urychlení práce s Mergadem

Když používáte Mergado a opakovaně se potkáváte se složitějšími nebo neřešitelnými úkoly, nevzdávejte to. Sáhněte po regulárech, které jsou plně implementovány i v Mergadu. Ulehčí vám práci s různými činnostmi jako je odstranění duplicitních slov, tvorba výběrů a proměnných, získávání specifických informací, nebo nahrazení konkrétního textu u produktů. 

Nejčastější využití regulárů najdete u pravidel Nájít a nahradit či Hromadné přepisování dle hodnot. S jejich pomocí napřiklad:

  • odstraníte velikost z elementu PRODUCTNAME
  • zkontrolujete EAN kód a hromadně ho odstraníte z popisku produktu
  • zkrátite URL adresu produktů
  • naplníte parametr hodnotami z jiného elementu

Regulární výrazy si vytvoříte i mimo Mergado, např. na stránce regex101.com. Podrobnější postup práce s tímto webem naleznete na našem fóru

Funkce regulárních výrazů vám ušetří čas v pokročilých úkonech a stane se každodenní oporou. Důležitá je však znalost základních pravidel a naučit se je efektivně aplikovat. Osvojte si používání regulárů na jednom z mergadovských školení. Náš Luděk vám na praktickém workshopu ukáže základní značky, pomůže vytvořit první reguláry a přesvědčí vás, že není potřeba se jich vůbec bát..

Mohlo by vás zajímat:

Petra Marková

Slovenský trh a libozvučnou slovenštinu má v Mergadu na starosti copywriterka Petra. Textuje, bloguje, překládá a s vášní tvoří obsah na sociální sítě. A když zrovna nehledá ta správná slova, věnuje svůj čas své bytové džungli, pečení, kavárnám nebo cestování.