Jaké změny v roce 2020 přinesla pandemie na polské e-commerce?

Článek zveřejněn 02.06.2021

Už 73 % polských uživatelů internetu nakupuje online. Podle letošní zprávy IGE jejich počet meziročně vzrostl o 11 procent. Podívejte se, jaké další změny se na polském e-commerce trhu za poslední rok udály, a přizpůsobte své podnikání trendům a preferencím nakupujících.

 1. Co se v roce 2020 stalo na polském trhu a jak toho využít
 2. Jaké jsou aktuální potřeby polských zákazníků
 3. Na co se v roce 2021 soustředit na polské e-commerce
 4. Nastavujte inzerci pomocí Mergada
Vývoj polské e-commerce za rok 2020. Zdroj: www.gemius.pl

Nakupování v zahraničních e-shopech získává v Polsku na popularitě

72 % polských uživatelů internetu nakupuje v domácích online obchodech. Oproti loňsku se však zvýšil počet Poláků, kteří provedli nákup ze zahraničních webů. To z velké části může znamenat nedostatečnou nabídku a kvalitu lokálních e-shopů.

Pokud uvažujete, jak vaše služby vylepšit, máme pro vás několik tipů:

 1. Podporujte oblíbené a bezpečné platební metody. Online platba kartou je v současnosti základ. U populárních e-shopů je velmi časté používání služby Blik.
 2. Nabízejte bezkontaktní doručení. Paczkomaty jsou pro svoji bezpečnost a ekologičnost nejrychleji rostoucí formou doručování objednávek.
 3. Inzerujte na zdejších srovnávačích zboží. Stále více nákupních rozhodnutí se děje ve fázi porovnání produktů. Nečekejte pouze, až uživatel přijde na váš e-shop.
 4. Využívejte slevové akce. V průběhu roku připravujte lákavé slevy, o kterých budete nakupující dostatečně informovat. Pracujte se slevami pro stálé zákazníky i pro ty nové.
 5. Nepodceňujte sociální sítě. V současnosti už nejsou pouze lifestylovými médii, ale i tržišti s rostoucí zajímavostí pro uživatele.
 6. Usnadňujte nákup prostřednictvím moderních metod. Jednou z nejobvyklejších bývá bezpečné zapamatování dat z formulářů, které urychlí další nákupy.
 7. Nabízejte kvalitní procesy při vracení zboží. Zdlouhavá reklamace často vede ke snížení atraktivity e-shopu.
 8. Sledujte chování návštěvníků webu. Pokud objevíte nedostatky, co nejdříve je opravte. Zamezíte tím opouštění obchodu před dokončením nákupu.
 9. Aktivně se zajímejte o zpětnou vazbu. Část toho, co vám neprozradí nástroje na sledování návštěvnosti, vám řekne sám uživatel.
30 % polských uživatelů internetu vloni nakoupilo v zahraničních e-shopech. Zdroj: www.gemius.pl

Zajímá vás, na co všechno by se měl profesionální e-shop při inzerci v Polsku v dnešní době soustředit? Přečtěte si články z naší rubriky Expanze e-shopu do Polska. V průběhu pandemie jsme se efektivnímu online prodeji pomocí moderních a populárních metod pravidelně věnovali.

Zaměřte se na potřeby zákazníků

Preference nakupujících na internetu se mění. Abyste získali, nebo si udrželi vedoucí postavení na trhu, musíte je pochopit a dobře s nimi pracovat. To vidíme zejména v případě bezkontaktního doručování zboží, které pozitivně ovlivnilo přístup k technologiím u starších generací nakupujících.

Společnost PwC provedla podrobnou studii chování spotřebitelů před a po vypuknutí pandemie. E-shopaři a marketéři díky ní snáze pochopí, jak se změnil život jejich zákazníků a co aktuálně očekávají od produktů a služeb.

Tato studie mimo jiné říká, že:

 • 36 % utrácí více za média a zábavu
 • 35 % nakupuje potraviny online
 • 49 % je za určitých podmínek otevřeno sdílení svých údajů
 • 74 % lidí alespoň nějakou dobu pracuje z domova

Nedávný spotřebitelský průzkum ukazuje, že více než 74 % Poláků bude online nakupovat i po skončení pandemie. Ve srovnání se západoevropskými zeměmi má Polsko stále relativně malý počet online obchodů. Proto je na jeho e-commerce trhu stále dost místa. Udělejte si jasno v tom, jak máte váš e-shop co nejlépe připravit, a přidejte se k místním úspěšným prodejcům.

Na co se v roce 2021 soustředit při online prodeji v Polsku

V roce 2020 bylo vytvořeno téměř 11 800 e-shopů, ale také více než 5 tisíc pozastavilo svou činnost. Z toho vyplývá, že se některé e-shopy dokázaly přizpůsobit pandemické situaci a některé ne. To znamená, že určitá skupina spotřebitelů s negativními zkušenostmi může pochybovat o výhodách digitálního nakupování. Jak tedy provozovat internetový obchod a čemu věnovat zvláštní pozornost?

Jak si v Polsku stojí nákupy přes počítače vs. smartphony

K elektronickému nakupování používají Poláci nejčastěji notebook (74 %).

Dále:

2. smartphone (61 %)

3. stolní počítač (54 %)

4. tablet (27 %)

5. čtečka elektronických knih (3 %)

61 % dotazovaných polských nakupujících používá pro nákupy smartphone. Zdroj: www.gemius.pl

I když je v Polsku nakupování přes chytrý telefon zatím na druhém místě, neopomeňte svůj web optimalizovat pro rozhraní smartphonů. Oslovíte tak větší množství uživatelů a výrazně tím posílíte šanci dostat se na lepší místa ve vyhledávání.

Zrychlení online nakupování ovlivňuje požadavky na kvalitu dopravy

Zvyšující se životní tempo a schopnost nakupovat kdykoli znamenají, že zákazníci chtějí přijímat objednané zboží rychleji.

 • 36 % dotázaných Poláků očekává doručení následující den po zadání objednávky.
 • 35 % respondentů by chtělo mít zakoupené zboží v ruce do dvou dnů od provedení transakce. 
 • V den objednávky by svůj nákup chtělo obdržet 11 % respondentů. 

Jaké jsou nejpopulárnější kurýrní služby v Polsku:

 • DPD (26 %) 
 • DHL (25 %) 
 • InPost (15 %) 
 • žádná z uvedených společností (13 %) 
 • Pocztex (10 %) 
 • GLS (5 %) 
 • UPS (4 %) 
 • FedEx (2 %) 

Platby kartou postupně vytlačí dobírku

Poláci vnímají elektronické nakupování oproti tradičním nákupům jako levnější a výhodnější z hlediska možností místa a času jejich provedení. Poskytuje jim také více způsobů doručení a platebních metod. Ačkoli je v Polsku stále nejčastěji používaná platba na dobírku, zákazníci se stále více uchylují k automatickým online platbám.

Nejoblíbenějšími způsoby online plateb v Polsku jsou:

 • Okamžité online převody - Pay-by-link 
 • Kreditní karty Visa nebo Mastercard
 • eRaty a Przelewy24 “Koupit - platit později“
 • BLIK a mobilní platby 

Kde Poláci nejvíce hledají inspiraci pro nakupování

Hned za používáním sociálních médií jsou v Polsku při inspiraci pro nákup srovnávače zboží. Proto už ani v Polsku častokrát nestačí pouze provozovat e-shop, ale inzerovat i na zdejších zbožácích.

Odkud berou polští online nakupující inspiraci. Zdroj: Zdroj:Gemius/PBI

Jaké jsou nejpopulárnější polské srovnávače zboží:

S Mergadem nastavíte inzerci pro známé polské formáty sami

Zvažujete expanzi na polský online trh? S Mergadem využijete formáty pro srovnávače zboží, které už používáte a převedete je na ty, které aktuálně potřebujete. S naším virtuálním správcem dokážete automatizovaně spravovat datové feedy. V Mergadu zvládnete inzerci e-shopu spravovat sami – zrychlíte tím každodenní marketingové úkony a ušetříte náklady za práci programátorů.

 

Zpráva Elektronický obchod v Evropě 2020 společnosti Postnord ukazuje, že polský elektronický obchod se vyvíjí velmi dynamicky. Je tedy stále vhodným prostředím pro expanzi profesionálních e-shopů i služeb. Poznejte, jaké návyky zdejší spotřebitelé získali během pandemie, rozjeďte svůj byznys podle aktuálních trendů.

 

Mohlo by vás zajímat:

Poznejte fakta o polské e-commerce v podcastu Mergado To Go

Plánujete s e-shopem podnikat v zahraničí? Zaměřte se na Polsko. Náš severní soused je v současnosti jedním z nejsilnějších hráčů ve středoevropské e-commerce. Jaká jsou jeho specifika a výhody oproti jiným zemím?

03.05.2022
Se srovnávačem Geizhals dokážete inzerovat na několika evropských trzích

Srovnávač Geizhals je jeden z největších zbožáků v Rakousku a Německu. Kromě toho funguje v dalších dvou zemích Evropy a provozuje i mezinárodní doménu. Aktuálně na jeho rakouské a německé doméně najdete přes 2 miliony produktů a přes 13 milionů návštěv měsíčně.

03.03.2022
Jak si získat maďarské zákazníky? Poslechněte si tipy pro e-shopaře v podcastu Mergado ToGo

Maďarsko má stejnou kupní sílu jako Česká republika, ale e-shopy zde nenaráží na tak vysokou konkurenci. Jeho e-commerce meziročně výrazně roste, a s ní i důvěra nakupujících v online obchody. Jak využít tento potenciál k expanzi? V novém podcastu Mergado ToGo nám profil maďarského trhu představí Mergado specialista Adam Fišer.

27.01.2022

Přidat komentář