Ovládněte XML feed

Do českého e‑commerce rybníčku denně přibývá mnoho nových ryb. Pokud patříte mezi ně a potřebujete – zvlášť teď před Vánoci – pomoct zorientovat se v důležitých termínech a pojmech, máme pro vás článek, který se zabývá XML feedem – jedním z nejdůležitějších pojmů pro inzerci zboží.

Do českého e‑commerce rybníčku denně přibývá mnoho nových ryb. Pokud patříte mezi ně a potřebujete – zvlášť teď před Vánoci – pomoct zorientovat se v důležitých termínech a pojmech, máme pro vás článek, který se zabývá XML feedem – jedním z nejdůležitějších pojmů pro inzerci zboží.

XML feed

XML feed je datový soubor obsahující informace o zboží z vašeho e‑shopu. Vyplněním názvu, popisu, ceny, data dodání, kategorie atd. své produkty odlišíte od dalších položek.

K čemu slouží XML feed?

Pokud chcete inzerovat na zbožových srovnávačích, potřebujete XML feed pro přenos dat mezi e‑shopem a zbožákem. Je také stěžejní pro přiřazení produktů do jejich kategorií, což usnadňuje orientaci zákazníků. Další možností je zpracování datových souborů od dodavatelů pro import do e‑shopu — viz. naše články o Custom formátuvyladění feedu pro Shoptet.

Vaše údaje pro zbožový srovnávač

V rámci registrace obchodu na webu zbožáku je také nutné uvést URL XML exportu. Touto cestou si bude zbožový srovnávač stahovat informace o vašem zboží. URL XML exportu najdete v administraci vašeho e‑shopu. Pokud nevíte kde, obraťte se na poskytovatele vašeho řešení. Kudy vede cesta vašeho XML feedu, jsme si před časem ukázali na blogu.

Elementy

Elementy jsou části XML feedu obsahující vždy jednu konkrétní informaci o produktu (např. název, cenu apod.). Každý zbožový srovnávač má trochu jiné elementy i jejich strukturu. Mergado umí elementy mezi jednotlivými srovnávači převádět a umožňuje vám tak rozšířit svou inzerci na více vyhledávačů.

Využijte Mergado

Mergado můžeme vnímat jakožto prostředníka mezi e‑shopem a zbožákem. Nemalá část jeho kvalit spočívá v přehledné práci s XML feedy a jejich hromadných úpravách tak, aby vyhovovaly jednotlivým zbožovým srovnávačům. Aplikace V Mergadu potom možnosti úpravy XML feedu dále rozšiřují.

S Mergadem je také snadné chyby v XML feedu najít a odstranit. Psali jsme o tom v článcích Jak opravit časté chyby v XML feedu I.Jak opravit časté chyby ve XML feedu II.

Z důvodu výskytu citlivých dat se majitelé e‑shopů někdy uchylují k zaheslování XML feedu. V jistých chvílích také vyvstává potřeba XML feed načíst, i když je na straně e‑shopu stahování omezeno pouze pro určité IP adresy. Jak si poradit se zabezpečeným feedem, jsme si na blogu Mergada popsali nedávno.

Máte nějaké dotazy ohledně práce s XML feedem v Mergadu? Napište nám na support nebo zavolejte.

Lukáš Horák

Lukáš se v Mergadu stará o většinu komunikace v češtině. Prostřednictvím blogu, e‑mailu a sociálních sítí pravidelně zásobuje čtenáře aktualitami z e‑commerce a novinkami a tipy z Mergada. Pokud zrovna není copywriterem, užívá si prosté věci jako badminton, výlety mezi utajené skvosty osmdesátkové hudby a plody moře podávané s červeným vínem.