Jak otevřít velký XML soubor

Článek zveřejněn 19.08.2014

1) Stáhněte XML soubor do svého počítače

Existuje víc cest, jak toho dosáhnout. Záleží na operačním systému, který používáte, na tom odkud budete XML stahovat apod. Uveďme proto dva základní postupy.

  • Je-li XML ukryto pod odkazem na internetové stránce či v e-mailové zprávě, klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši, z nabídky vyberte „Uložit jako“ a soubor uložte na svůj počítač.
  • Opravdu velké soubory vám pomůže stáhnout např. program Wget.

Příklad stažení velkého XML souboru v Thunderbirdu.

Příklad stažení velkého XML souboru v Thunderbirdu.

Příklad použití příkazu wget pro stažení XML souboru

Příklad použití příkazu wget pro stažení XML souboru.

2) Je-li soubor zazipovaný, rozzipujte ho

Zejména velké soubory mohou být komprimovány. Nejčastějším formátem u XML pro vyhledávače zboží je GZIP. Pokud na soubor kliknete a objeví se vám výzva k rozbalení, učiňte tak.

3) Otevřete soubor

XML je textový soubor. K jeho otevření je tedy vhodný textový editor. Velká XML mohou mít desítky MB. Je proto vhodné použít textový editor, který je stabilní a výkonný. Dostačovat by měl běžný poznámkový blok. Zkušenější uživatele mohou využít jEdit, který podporuje práci s textem pomocí maker. Lze použít i Gedit či jiné textové editory.

Tento návod poslouží především začátečníkům k tomu XML soubor otevřít. Následně v něm mohou vyhledat potřebné informace. Pokud je to nad vaše síly, neváhejte kontaktovat odborníky. Ušetříte si mnoho času.

Komentáře

PS.: pro milovníky dobrodružství ještě doplním editor Vim. Zatím se mi nestalo, aby nějaký soubor nakonec neotevřel. Musím vás však upozornit na nevšední ovládání. Je to jediný textový editor, o kterém vím, že ho lze ovládat i nohou :)

Michal Janík (admin)/Neděle, 3. Srpen 2014 - 18:58

vyzkoušet na 15 dní děkuji

Kovács Dalibor/Čtvrtek, 21. Červen 2018 - 12:10

souhlasím

Kovács Dalibor/Čtvrtek, 21. Červen 2018 - 12:10

souhlasím

Kovács Dalibor/Čtvrtek, 21. Červen 2018 - 12:10

Přidat komentář