Přenášejte v Mergadu nastavení a data z jednoho exportu do druhého

Článek zveřejněn 28.07.2020

Chcete v Mergadu umět přenést již vytvořené výběry a pravidla v jednom exportu do druhého, nebo dokázat vytvořit nový export z výstupní URL jiného exportu? To vše je v našem nástoji možné. V tomto článku si popíšeme několik funkcí, které vám tyto úkony usnadní.

Osvojte si všechny typy importů

Mergado nabízí několik možností importů a práce s exporty, které vám zjednoduší interní přenos nastavení a dat.

Funkce pro import výběrů je dostupná na stránce Produkty -> tlačítko Importovat výběry.

Postup:

 1. Nejprve je třeba vybrat e-shop a export, ze kterého chceme výběry importovat do aktuálního exportu, ve kterém se nacházíme.
 2. Následně se zobrazí přehled všech výběrů k importu, které můžete hromadně vybrat nebo si kterýkoliv z výběrů před importem rozkliknout a zkontrolovat na podmínku výběru.
 3. Tlačítkem „Importovat zvolené výběry“ označené výběry naimportujete.

Nezapomeňte

Bezprostředně po importu nebudou dostupné informativní počty produktů v nově importovaných výběrech (v přehledu uložených výběrů na stránce Produkty). Později se nastaví automaticky při přegenerování feedu nebo po kliknutí na konkrétní výběr.

Funkce pro import pravidel je dostupná na stránce Pravidla -> tlačítko Importovat pravidlo je schované pod šipkou, vedle tlačítka pro přidání nového pravidla.

Postup:

 1. Podobně jako u importu výběrů je třeba nejprve vybrat e-shop a export, ze kterého chceme pravidla importovat do aktuálního exportu, ve kterém se nacházíme.
 2. Potom se zobrazí přehled všech pravidel k importu, které je možné po jednom importovat. Možnost hromadného označení pravidel zde není dostupná.
 3. Každé pravidlo je před importováním nutné zkontrolovat a nastavit mu výběry, ty se z technických důvodů automaticky nepřenáší.

Tip

Pokud potřebujete přenést více pravidel, doporučujeme pro zrychlení importu otevírat jednotlivé odkazy pro import pravidla do nové záložky prohlížeče. Zůstane vám tak stále otevřena stránka s vybraným e-shopem a exportem, ze kterého pravidla přenášíme.

Typický use case:

„V Mergadu máme dva exporty, jeden pro GLAMI a druhý pro Heureku. V GLAMI exportu máme podrobné informace ohledně materiálu produktů a tyto parametry potřebujeme doplnit i do Heureka exportu.”

Pokud v nějakém exportu potřebujeme přidat hodnoty z jiného exportu v Mergadu, dokážeme si takové hodnoty doimportovat pravidlem Import datového souboru. Tento typ pravidla umí importovat data uploadem nebo z URL adresy, tedy klidně z výstupního feedu nějakého jiného exportu.

Podmínkou je, že importovaná data musí být ve formě CSV souboru. To je možné v Mergadu snadno nastavit zvolením Plain CSV formátu pro výstupní feed.

 

Princip doimportování hodnot je možné zajistit ve třech krocích:

 1. Připravíme si export, který bude mít výstupní data jako CSV soubor. Zde využijte Plain CSV formát nebo si vytvořte vlastní CSV formát (funkce Custom formátu). Poznámka: Nepotřebné elementy můžeme skrýt a ponecháme si pro výstup jen ty, které chceme importovat, a k nim přidáme element pro spárování (např. produktové číslo, ITEM_ID, EAN, apod.), podle kterého se nám při importu nahrají data k „těm správným“ produktům.
 2. V exportu, do kterého chceme data naimportovat, musí existovat elementy se stejným názvem, jako jsou názvy sloupců v CSV. Pokud je tam nemáme, vytvoříme je na stránce Elementy.
 3. V exportu, do kterého chceme data naimportovat, přidáme pravidlo typu Import datového souboru a v něm nastavíme import z URL, na které máme připravený CSV soubor.

Další informace k tomuto typu pravidla najdete v článcích na našem blogu:

Nebo na našem diskuzním fóru:

Tímto způsobem snadno a rychle přenesete data ze vstupu (nějakého elementu) na výstup (do jiného elementu) v rámci jednoho exportu.

Pro tento účel je v Mergadu pravidlo Hromadné zkopírování hodnot. Jak ho použít popisujeme v tomto vlákně našeho fóra.

Pro usnadnění práce máme v Mergadu funkci makra. Co makra zvládnou a jak je vytvoříte, najdete v článcích na našem blogu:

Pomocí odkazu na dané makro lze makra snadno sdílet. Tento odkaz najdete v detailu makra pod ikonkou pro sdílení.

Tip

 1. Pokud obdržíte odkaz na nějaké nové makro, které ještě pod svým uživatelským účtem nemáte, zobrazí se vám možnost makro naimportovat. Tím dojde k jeho přidání pod váš uživatelský účet, kde si ho v případě potřeby dovedete upravit.
 2. Pokud si přejete sledovat změny v „původním“ makru, např. pokud by ho autor vylepšil, zatrhněte před importem makra volbu pro sledování změn.

Tato funkce se hodí pro testování, jako záloha nebo pro usnadnění práce při kompletní duplikaci celého exportu. Tuto funkci najdete v Nastavení exportu -> odkaz Duplikovat.

Duplikováním dojde k vytvoření nového, samostatného exportu se zvoleným názvem a z původního exportu bude přeneseno téměř vše:

 • adresa i formát vstupního feedu
 • formát výstupního feedu (výstupní adresa však bude jiná, viz dále)
 • veškeré vytvořené výběry (vytvořené uživatelem i aplikacemi)
 • uživatelem přidaná pravidla a také některá, která vytvořily aplikace
 • veškeré vytvořené elementy a proměnné (elementy vytvořené aplikacemi však nebudou naplněné hodnotami, dokud se aplikace na novém exportu neaktivují)

Co nebude přeneseno, případně bude jiné:

 • nebudou zduplikovány aplikace ani některá pravidla aplikací
 • nepřenesou se manuální změny u produktů
 • nebude přenesena Historie úprav a akcí z původního exportu
 • export bude mít novou výstupní URL adresu

 

Poznámka: K novému exportu budou mít uživatelé stejná přístupová práva jako k původnímu, protože uživatelská práva jsou vázána na celý e-shop a platí tak pro všechny jeho exporty.

Tip

Pokud potřebujete změnit výstupní formát u zduplikovaného exportu, napište nám na naši technickou podporu, vše v krátkém čase zařídíme.

Exporty v Mergadu můžete libovolně řetězit. To znamená, že z výstupní adresy jednoho exportu dovedete vytvořit nový export, kde výstupní URL z prvního exportu použijete jako vstupní feed.

V praxi se to hodí třeba když potřebujete využít již upravená data nějakého exportu pro další exporty.

Podívejte se na článek Vytvořte si master feed a zbavte se nutnosti úprav v každém exportu zvlášť.

Další příkladem, kdy se může hodit možnost zapojit exporty za sebe, je odstranění duplicitních variant produktů.

Více najdete v článku: Videonávod: Jak se zbavit nechtěných variant produktů?

Pokud napojíte výstupní URL feedu opět na vstup do Mergada, toto propojení uvidíte u obou exportů v Nastavení -> Obecná nastavení -> u výstupní nebo vstupní adresy feedu.

Podrobněji jsme se o tom rozepsali v článku Vytvořte si master feed).

S tipy z tohoto článku posunete znalosti práce s Mergadem opět o něco dál. Chcete získat informace o novinkách z Mergada a celé e-commerce? Zapište si do kalendáře datum 17.9. V tento den pořádáme další MergadoFest – o všech aktualitách jako je program a spuštění registrace vás budeme brzo informovat.

 

Mohlo by vás zajímat:

Segmentujte feed účinně a vydělávejte s e-shopem ještě víc

Pokud se feed naučíte správně segmentovat, získáte prostředek pro snazší řízení inzerce na zbožácích. Pomocí rozčlenění feedu jednoduše odhalíte, který typ sortimentu je pro vás ziskový a na jaké části je dobré feed rozdělit. Proto jsme pro vás sepsali návod, jak si účinnou segmentaci v Mergadu nastavíte i s využitím vylepšených maker.

26.03.2020
Naučte se, jak do Mergada doplnit datum a čas

Pokud jste při nastavování inzerce nebo při importu do e-shopového řešení narazili na otázku, jak do Mergada dostat data obsahující datum a čas, určitě čtěte dál. Mergado sice aktuálně nenabízí speciální funkci pro práci s těmito hodnotami, ale i tak je do něj snadno dokážete dostat z Google tabulky nebo z aplikace Bidding Fox Elements.

28.05.2020
Automatická záloha feedu vám ušetří mnoho starostí

Zálohy feedů e-shopařům a marketérům často pomáhají ve chvíli, kdy potřebují dohledat, v jakém stavu byla data k určitému dni nebo času. Mergado u jednotlivých exportů takové zálohy neprovádí. Nastavíte si je však pomocí externích služeb, které fungují zcela automaticky a zdarma zálohují váš feed.

12.06.2020

Přidat komentář